Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ve Yemen’den yardım kuruluşlarına çağrı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Yemen’deki darbe güçleriyle ilişkisi olan insani yardıma kuruluşlarına çağrıda bulundu. Bu çağrılar Yemen’deki sağlık ve insani yardım malzemelerini yağmalayan darbe güçlerine yapıldı.

Yemen hükümeti yardımların, gerekli bölgelere ulaşımını engelleyen güçlerinin eline geçmeden Yemen’deki tüm bölgelere ulaşmasının zorunluluğu konusunda çağrılarda bulundu.

Suudi Kraliyet Mahkemesi Genel Danışman Dr. Abdullah Al Rabia, Suudi Arabistan’ında katılımcısı olduğu Uluslararası İnsani Yardım Derneği’ne de çağrı yaparak, Kral Selman İnsani Yardım Merkezi’ne koleraya ilişkin yardımın süratle yapılmasının gerekliliğini vurguladı. İnsani ve tıbbi yardımın engellenmesini ya da yağmalanmasını engelleyecek bir sisteme ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Al Rabia’nın açıklamalarını onaylayan Kral Selman İnsani Yardım Merkezi UNESCO ile anlaşmaya vardı.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman bin Abdulaziz, kolera hastalığının yayılmasını engellemek için gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılamak için BM’nin çağrısına karşılık 66,7 milyar dolar bütçe tahsis etti.

Al Rabia, kolera salgınından kurtulanların oranının yüzde 99, ölüm oranının ise Dünya Sağlık Örgütü’nün hedeflediğinden daha az bir yüzdeye ulaşarak yüzde 0,5 olduğunu işaret etti. Hastalığın, Yemen bölgelerinden geri çekilmeye başladığını belirtti. Milis güçlerinin hakimiyeti altındaki ve yardımın ulaşması engellenen bölgelerin sorun yaşandığını sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNECO), Körfez Arap Ülkeleri vekili Şehit Azfar, insani yardımların UNESCO’nun sorumluluğu altında yapılacağını ve güvenli bir şekilde ihtiyaç bölgelerine ulaşacağını söyledi.

Yemen Yerel İdari Bakanı Abdurrafık Saif Fettah, merkeziyetçilik olmadan yardım fonunun kullanılması ve ihtiyaç sahiplerine yardımın ulaşması için Sana’daki ulusal örgütlerin dışında Aden’de geçici yardım merkezi olmasının zorunluluğunu vurguladı.