Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Yemen’e 300 ton tıbbi yardım gönderdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümet yetkilileri dün, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi tarafından gönderilen yaklaşık 300 tonluk tıbbi yardımı teslim aldı. Meşru hükümet, Husilerin kontrolü altında olan bölgelerin dışında yardımların kuruluşlar vasıtasıyla gerçekleştiğini bildirdi.

Aden’deki sağlık yetkilileri de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF tarafından Dünya Bankası ile işbirliği içinde 20 Yemen vilayetinde 4 milyondan fazla çocuğa difteri hastalığına karşı aşı kampanyasının başlatıldığını duyurdu.

Yemen’deki İdari Yönetimler Bakanı Abdurrakib Feth, milislerin müdahalesine rağmen uluslararası yardım kuruluşlarının bulunduğu tüm bölgelere yardımların ulaştığını kydetti.

Dün resmi açıklamalarda bulunan Feth, yardımların ulaşması için açılan 17 hava, kara ve deniz koridorlarının yanı sıra Cizan yardım limanına işaretle uluslararası topluma milislerin yardım çalışmalarına yaptığı her türlü müdahalenin durdurulması için çağrıda bulundu.

Feth ayrıca Arap Koalisyonu’nun El-Mukelle, Muha, Aden ve Hudeyde limanlarının güvenliği ve ulaşımın sağlanması için güçlerini artırması gerektiğine dikkati çekti.

Feth, uluslararası örgütlere Yemen’e yönelik insani yardımları ve desteği artırmak, insani projelere destek vermek, Yemen’in 2018 vizyonuna paralel olarak gelişim projelerinin bulunduğu 2. yardım aşamasına ulaşmak için koordineli olarak çalışmaları çağrısında bulundu.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, Yemen Sağlık Bakanlığı’na bağlı Tıbbi Yardım Merkezi’ne 300 ton tıbbi yardımda bulundu. Teslimat sürecinde Yemen Halk Sağlığı Bakan Yardımcısı Ahmed Kemal, Yüksek Yardım Komitesi üyesi Cemal Balfekih ve Aden’deki Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Müdürü Salih Zibani de bulundu.

Konvoy, geçen ay 12 ton tıbbi yardımın yapıldığı Yemen’e yönelik desteklerin bir parçası olarak oluşturuldu.

Ahmed Kemal medyaya yaptığı açıklamada geçen ay 12 ton yardımda bulunan Yardım Merkezi’nin bu ay yaklaşık 280 bin ton yardımda bulunduğunu bildirdi. WHO ve UNESCO tarafından başlatılan aşı kampanyası hakkında da konuşan Kemal, 4 gün içinde Aden’de 137 binden fazla çocuğun difteriye karşı aşı olduğunu bildirdi.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Adnan Muhammed Ragminar, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen kampanyanın başarılı bir şekilde tamamlandığını ve 137 binden fazla çocuğa kampanya kapsamında yardım edildiğini bildirdi. WHO’dan yapılan açıklamada 2017’nin ağustos ayından 10 Mart’a kadar 73 hastanın öldüğünü, 23 eyaletin 20’sinde ölüm vakalarının kaydedildiğini kaydetti.

BM’ye bağlı örgütün raporunda yer alan bilgiye göre Husilerin kontrolündeki Hudeyde ve İb eyaletleri başta olmak üzere birçok bölgede toplam bin 294 hastalık vakası kaydedildiği bilgisi yer aldı.

Dünya Bankası desteğiyle UNICEF ve WHO tarafından başlatılan aşı kampanyası, Yemenli çocukların ölüm oranını azaltmayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl 2 bin kişinin ölümüne neden olan kolera bu yıl büyük oranda geriledi.

Genellikle burun içini ve boğazı etkileyen bakterilerin sebep olduğu difterinin kuluçka süresinin 2 ila 6 gün olduğu ifade ediliyor.