Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Yemen’e yardımda bulunan ülkelerin başında yer aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi yayınladığı raporda Yemen’e yönelik yapılan yardımlarda Suudi Arabistan’ın ilk sırada yer aldığı bilgisini verdi.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) raporuna göre Suudi Arabistan, 2018 yılında ‘Yemen BM İnsani Yardım Planı’ndaki bağışçı ülkeler arasında ilk sırada yer aldı.

OCHA’nın Yemen’deki insani yardım için sağlanan uluslararası fonlar hakkında yayınladığı raporda Yemen’e yapılan 1,54 milyar dolarlık yardımın, 530,4 milyon dolarının Suudi Arabistan tarafından sağlandığı açıklandı.

Suudi Arabistan, BM İnsani Yardım Planı dışında yapılan toplam 466,4 dolarlık insani yardımda da 196 milyon dolarla yine ilk sırada yer aldı. Suudi Arabistan’ın Yemen’e yaptığı yardımın toplam değeri de 2 milyar 103 milyon dolar olarak belirlendi.

Rapora göre insani yardım planının öncelikleri arasında gıda, tarım, sağlık, su, temizlik, barınma, sağlıklı beslenme ve eğitim bulunuyor.

Söz konusu plan, Yemen’deki insani yardım kuruluşlarının yaptığı en büyük çağrı kapsamında başlatıldı. Yemen’deki insani yardım planının stratejik hedeflerinin başında ölümlerin önüne geçme, sivilleri koruma, yardıma eşit erişimi sağlama ve sürdürülebilir destek var.

Yemen’de insani müdahale planı doğrultusunda uluslararası örgütler ve insani yardım kurumlarınca sağlanan yardımların ülkedeki yardım kuruluşlarına ulaşmasını sağlayan ve bunu kolaylaştıran kapsamlı bir yardım merkezinin inşa edilmesi için Kraliyet kararnamesi çıkarıldı.