Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Yemen’e yardımları hızlandırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Yemen’deki kapsamlı insani yardım planının bir parçası olarak dün, insani yardımların Yemen halkına ulaşması ve yeni istihdam alanı sağlanması için Yemen’deki ana limanlara dört vincin yerleştirilmesini finanse etmek için bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Suudi Arabistan’ın, Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu’nun son zamanlarda Krallık tarafından başlatılan kapsamlı insani yardım planı çerçevesinde Yemen limanında dört vincin yerleştirilmesini finanse etmek için Yemen Bayındırlık Bakanlığı ile bir anlaşma imzaladığını belirtti.

“3 limana odaklanıldı”

Al Cabir, dün Yemen Bayındırlık Bakanı Dr. Muin Abdulmelik ve Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Türki Maliki’nin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cabir, “Yemen’deki kapsamlı insani yardım planı girişimleri kapsamında üç ana limana odaklanıldı. Bunlar; el-Muha, Aden ve Mukalla. El-Muha limanında şuanda ithalat hiç yok durumda, bu girişimle beraber iki vinç yükleyerek ayda 36 bin ton ithalat sağlanması planlanıyor. Aden limanı şu anda 437 bin ton kapasiteyle faaliyet göstermekte ve bu girişim dâhilinde 713 bin tona yükselmesi amaçlanıyor. Mukalla limanında ise 41 bin ton ürün ithal ediliyor, girişim planı ise 35 bin ton daha artırmayı hedefliyor” bilgilerini verdi.

Büyükelçi Al Cabir, bu girişimin Yemen halkına yönelik ithalatın artmasına, ekonomik ve ticari hayat üzerinde düşünülmesine ve yerel halk için daha fazla istihdam olanağı sağlanmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Bakan Abdulmelik ise bu anlaşmanın imzalanmasının, Suudi Arabistan Krallığı’nın tüm alanlarda sürekli olarak Yemen halkına sağladığı insani yardım çabaları çerçevesinde gerçekleştiğini ifade etti. Abdulmelik, “Yardım planı kapsamında limanlardaki çalışmalar, Yemenli uzmanlar tarafından güvenli koridorlar ve yol altyapısı sağlanarak araştırılıyor. Vinçlerin yerleştirilmesi planı, Suudi Arabistan’dan hızlı bir şekilde destek aldı ve güvenli koridorların yapımına başlandı. Marib’e açılan hava köprüsü de Yemen limanlarındaki bu girişim planını destekleyecek” açıklamalarında bulundu.

“İran, Yemen’e ve Yemenlilere yardım sağlamıyor”

İran’ın Yemen halkına sağladığı yardımlara ilişkin bir soruyu yanıtlayan Yemenli Bakan, İran’ın Yemen’e ve Yemenlilere yardım sağlamadığını, yalnızca milislere yıkım, imha ve silah sağladığını söyledi. Bakan, “İran, Lübnan’da ve birçok Arap ülkesinde olduğu gibi Yemen’de de yalnızca aşırılık yanlısı örgütlerin militanlarına destek sağlıyor” diye konuştu.

İran’ın sunduğu şey sadece yıkım, Yemen sadece aşırılık yanlısı unsurlar görüyor, sözleriyle İran ile Yemen arasında ticari ilişkilerin kopuk olduğunu söyleyen Bakan, “Ortadoğu istikrarını tamamen etkileyen İran’ın düşman politikasının değişeceğini umuyoruz” dedi.

Yardımlar BM ile koordinasyonlu yapılacak

Öte yandan, Albay Maliki ise Yemen Ulusal Ordusu’nun, özellikle de El-Cevf, Saada, Beyda ve Taiz’deki cepheler üzerinde koalisyon desteğiyle kaydettiği büyük ilerlemeden bahsetti. İnsani yardım çalışması kapsamında açıklama yapan Maliki, koalisyonunun yardımların ulaştırılması ve kolaylaştırılması için çabalarını sürdürdüğünü vurguladı ve Yemen’deki bütün koridor ve geçişlerden sağlanacak yardımların, BM kuruluşlarıyla koordinasyon içerisinde gerçekleşeceğini vurguladı.

Albay, “Yemen’e giren toplam yardım miktarının 55 bin 723 ton olduğunu ve 428 binden fazla kişinin yararlandığını; Sana, Mahavit ve Hucce gibi bazı bölgelerdeki sağlık tesislerine 180 bin litre dizel getirildiğini” ifade etti.

Suudi Arabistan’a balistik füze saldırısı sayısı 95’e ulaştı

Koalisyon sözcüsü, Suudi Arabistan’ı düne kadar hedef alan balistik füzelerin sayısının 95’e ulaştığını, sınırdaki şehirlere ulaşan mermi sayısının 66 bin 140 olduğunu ve bu hafta içerisine Husilere ait 284’den fazla mevzinin hedeflendiğine dikkat çekti.

Husi milislerinin uygulamaya başladığı yeni kadın yapılanması hakkında konuşan Maliki, “bu davranışın, kadının rolünü yücelten ve onurlandıran Yemen geleneğine ve toplumsal mirasına aykırı olduğunu” belirtti.