Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Yemen’in kuzeyini güneyine bağlayan bir yol açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen İnsani Yardım Merkezi, ülkenin altyapısını geliştirmek için hazırlanan yol onarım projesi sözleşmesini imzaladı. Kuzey vilayetlerini güneye bağlayan 84 km uzunluğundaki söz konusu yol projesi için 18.75 milyon riyal (yaklaşık 5 milyon dolar) ayrıldı.

Suudi Arabistan’ın Sana Büyükelçisi ve İnsani Destek Merkezi İcra Direktörü Muhammed Al Cabir, Riyad’da düzenlediği basın toplantısında projenin, Yemen’deki bağlantı noktalarının yeniden açılması için başlatılan kapsamlı yardım planı çerçevesinde planlandığını söyledi. Al Cabir, yolun Suudi Arabistan’dan Marib eyaletine hava ulaşımını kolaylaştıracağını belirtti. Ayrıca projenin Aden Limanı’ndan vilayetlere uzanan bir yol ıslahı projesi olduğunu vurguladı. Cabir, projenin yardımların ulaşımını kolaylaştırarak ticaret ve iş olanağı da sağlayacağını ifade etti.

Al Cabir projenin yüksek kalitede olması, en kısa sürede bitmesi ve yardımların zamanında ulaşması için Yemen hükümeti ile koordinasyon içinde çalışıldığını söyledi. Büyükelçi, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, projenin doğrudan ve dolaylı olarak 15 bin kişiye iş olanağı sağlayacağına dikkat çekti.

Yemen Bayındırlık Bakanı Muin Abdullah da onarımı yapılan yolların, ülkenin kuzeyi ile güneyini bağlayan ana hat olacağını akardı. Abdullah açıklamasında ayrıca, yolun rotasının Sana ve Aden arasındaki ana yolun da bir parçası olacağını, Ed-Dali ve Lahic vilâyetlerine geçişi sağlayacağını ve merkez vilayetlere giden yollarla bağlantı kuracağını vurguladı.

Yemen İnsani Yardım Merkezi, 22 Ocak’ta ülkeye gıda yüklü yeni bir tır daha yolladı. Bu tır, Yemen’in tüm bölgelerine yardım ulaştırmayı hedefleyen yeni yol projesi kapsamında gönderildi.