Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, bu yıl Hac sezonunun başarısını ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Merkezi Hac Komitesi Başkanı Mekke Valisi Halid el- Faysal, 2017 Hac sezonunun başarısını ilan etti. Kendisi ve hac organizesine katılan herkes adına Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’e, Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’e ve İçişleri Bakanı Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz’e teşekkür ve takdirlerini beyan etti.

El-Faysal, bugün hac mevsiminin son konferansında, Suudi Arabistan Kralı şahsen her düzeyde olağanüstü hac sezonunun başarısını denetlediğini söyledi. İki milyondan fazla hacının Mekke’den herkese barış ve kardeşlik eli uzattığının altını çizdi. Suudi Arabistan’ın tüm Müslümanlara açık olduğunu belirten el- Faysal, İranlılar ve başkalarının engellenmediğini belirtti. Ayrıca, “Krallık ayrım yapmaksızın tüm hacılar için hizmet sunmaktadır” dedi.

El- Faysal, Suudi Arabistan’ın haccın ibadet dışında başka amaçlarla politikleştirilmesini veya kullanılmasını kati olarak reddettiğini vurguladı.

Öte yandan, Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er- Rebia, haccın bu yıl güvenli ve salgın hastalıklardan arınmış bir şekilde yapıldığını bildirdi. Kabe’deki tüm hacıların sağlıklı ve iyi olduğunu belirtti. Suudi Arabistan Kralı ve Veliahtı’na hac sezonunun güvenli ve başarılı bir şekilde yapılması sebebiyle tebriklerini sundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Hac devrinin güvenliğini sağlamak için Suudi Sağlık Bakanlığı tarafından alınan tedbirleri onayladı. Örgüt temsilcisi Dr. İbrahim ez- Zik, “Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe konan bu tedbirler, enfeksiyon önleme ve kontrolü için etkili bir sistem içermektedir. Yeterli sağlık ve gıda güvenliği sağlanması, aşı yapılması, risklerin raporlanması ve hızlı tedavi yapılması bunların tümü 2005 Uluslararası Sağlık Mevzuatının gereklilikleri uyarıncadır” dedi.

Ez- Zik, “Bu yıl hac sezonu boyunca herhangi bir salgın veya diğer halk sağlığı problemleri olmamasında, bu önlemlerin etkili olduğu kanıtlandı. Sıcaklıkların yüksek olması, hacıların ısıdan etkilenmesine neden oldu. Fakat Sağlık Bakanlığı sıcaklığın etkisini hafifletmeye ve hastaları derhal tedavi etmeye hazır olduğuna bulunmakta” diye ekledi.