Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da 35 yıl sonra sinemaya geri dönüş | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, kültürel ve ekonomik hedeflere ulaşılmasına katkı sağlaması için, ülkedeki sinemaların resmi ve düzenli olarak açılmasını onayladı.

Sinema filmleri, ülkede daha önce, spor kulüpleri, oteller ve evlerde, 40 yılı aşkın bir süredir video kasetleri kiralayan dükkanlar vasıtasıyla izleniyordu.

“İlk sinemanın Mart 2018’de açılmasını hedefliyoruz”

Suudi Arabistan Görsel-İşitsel Medya Otoritesi Yönetim Kurulu, Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad başkanlığında dün yaptıkları toplantıda, sinema salonu açmak isteyenlere lisans verilmesi konusunda anlaşmıştı.

Kültür ve Enformasyon Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Konuyla ilgili çalışmalara başladık. 35 yılı aşkın zamandır, Suudi Arabistan’da ilk kez sinemalar faaliyet gösterecek. İlk sinemanın Mart 2018’de açılmasını hedefliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Ses ve görüntü ile ilgili yönetmeliklerinin tamamlanmasının ardından en geç 90 gün içerisinde lisans verme işleminin başlaması bekleniyor.

Açıklamada, “Lisans, şeriat hükümleri ile çelişmeyen ve Suudi Arabistan’ın ahlaki hususlarına ters düşmeyen içerik sağlanması da dahil olmak üzere, medya politikasının standartlarına göre verilecek” denildi.

Açıklama şöyle devam etti, “Bakanlık, kültürel ve medya çalışmalarını teşvik ederek, bu adımın kültür sektörü ve bir bütün olarak medyanın gelişerek büyümesini ve ekonomik çeşitliliği teşvik etmesinin yanı sıra, Suudiler için yeni alanlarda iş olanakları ve onları bu alanda yeni beceriler kazanmaları için eğitme olanağı oluşmasını umuyor. Film sektöründeki bu çalışma, medya pazarında bir artışa neden olarak Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYİH) 90 milyar riyalden fazla katkıda bulunarak büyümeye fayda sağlayacak. Bunun yanı sıra, 2030’a kadar 30 binden fazla daimi iş ve 130 binden fazla geçici iş istihdamı yaratacak”

Aramco, ülkede ilk petrol kuyusunun açılışı ile ilgili bir belgesel çekmişti

Bu tarihi karar, Suudi Arabistan’a sinemayı yeniden döndürdü.

Aramco olarak bilinen California Oil Company’nin Batılı çalışanları tarafından, şirket içindeki komplekste yer alan sinema salonunda yapılan sunumlar aracılığıyla, 1930’dan beri ülkede bu tür bir kültürel faaliyetler gerçekleştiriliyordu.

Aramco şirketi, Suudi Arabistan’ın kurucu Kralı Abdulaziz bin Abdurrahman bin Suud’un katıldığı çok büyük bir törenle, ülkede ilk petrol kuyusunun açılışı ile ilgili bir belgesel çekmişti.

70’li yıllarda, spor kulüpleri, oteller ve bazı evlerde filmler gösteriliyordu

1970’lerde ise, Suudi Arabistan’daki ünlü spor kulüpleri, 1 doları aşmayan bilet fiyatları ile akşam sinema programları sunuyordu.

Yine ülkedeki bazı ünlü oteller, içerisinde sinema sistemi olan bazı evler ve düğün salonlarında, halka açık olarak sinema filmleri izlenebiliyordu.

1970’lerin sonlarında yaşanan bazı iç ve dış olaylardan dolayı, sinema da dahil, tüm sanatsal unsurlar ortadan kayboldu ve video kaset kiralayan dükkanlar da azaldı.

BAE’li Vox Sinemaları Suudi Arabistan’da kurulacak

Suudi Arabistan’da sinema salonlarının açılması ile ilgili kararın verilmesinden saatler sonra, BAE’deki Majid Al Futtaim ve Vox Sineması şirketleri bir açıklama yaparak, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu uyarınca sinemaların yeniden açılmasının, çok sayıda iş istihdamı yaratılmasına ve aynı zamanda ülke çapında yerel sektörlerin büyümesine destek sağlayacağı belirtildi.

Bu geçişin yeni bir evre olduğunu ifade eden iki şirket, önümüzdeki aylarda Suudi Arabistan’da Vox Sinemaları’nı kurmak ve genişletmek için Suudi hükümeti ile çalışma konusundaki kararlılıklarını vurguladı.

Şarku’l Avsat’a görüş bildiren iki şirket, “Suudi Arabistan’daki yerel ekonomik hedefleri desteklemek ve herkesi mutlu etmek için bu işbirliğini güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı.