Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da Afganistan’da barış ve istikrar toplantısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi yönetimi, çatışmaların ve şiddetin sürdüğü Afganistan’da barışın ve istikrarın sağlanması için düzenlenen toplantıya ev sahipliği yapıyor. Toplantıya uluslararası alandan birçok İslam âlimi katılıyor.

Suudi Arabistan, Cidde ve Mekke’de ‘Afganistan’daki Barış ve İstikrar Üzerine Uluslararası Müslüman Âlimler Konferansı’na ev sahipliği yapıyor. Önümüzdeki salı ve çarşamba günü düzenlenecek toplantıya üst düzey Afgan ve din âlimlerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen Müslüman âlimler de katılacak.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) yaptığı açıklamada toplantıda Afganistan’da barışın ve istikrarın sağlanması çabalarının görüşüleceğini ve terör eylemlerinin her türlüsünün kınanacağını belirtti. İTT’den yapılan açıklamada toplantıların İslam zirvesi ve İTT’ye üye devletlerin dışişleri bakanları konseyi kararlarını temel alacağı bildirildi.

İTT’ye üye devletlerin dışişleri bakanları ve heyetlerin başkanları, Bangladeş’in başkenti Dakka’da gerçekleştirilen 45. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda Afganistan’da ve tüm dünyada güvenliği sürdürmek ve güçlendirmek için kalıcı barış ve istikrara duyulan ihtiyacı vurguladı. Bakanlar ve başkanlar, Afgan çatışmasının Afganistan liderliğindeki kapsamlı bir ulusal uzlaşma süreci ile çözülmesine verdikleri desteği vurgulayarak İTT’nin Afganistan’da siyasi uzlaşma, barış, güvenlik ve istikrarın tesis edilmesini hedefleyen uluslararası Müslüman âlimler konferansını düzenlemesini destekledi.

Dakka bildirisinde dünyanın çeşitli bölgelerindeki üye devletlere yönelik acımasız ve korkunç terör saldırıları şiddetle kınandı. Bildiride ayrıca İslam dininin hiçbir koşulda teröristlerin masum insanlara yaptığı vahşet, barbarlık ve toplu katliama izin vermeyen bir barış dini olduğu vurgulanarak radikal şiddet ve terörün uluslararası barış ve güvenliğin yanı sıra tüm toplumlar için tehdit oluşturduğuna işaret edildi.

Bildiride silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılığının yanı sıra yasadışı ticaret gibi terörün tüm biçimleri ile mücadele etmek için üye devletler arasındaki işbirliğinin artırılması çağrısında bulunuldu. Ayrıca İTT ile uluslararası ve bölgesel yardım kuruluşları arasında bu alanda köklü ortaklık yapılması gerektiği vurgulandı.