Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da arama listesindeki 2 kişi teslim oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’da kanuna karşı çıkan kimseler hakkında yürütülen geniş bir güvenlik operasyonunun devam ettiği sıralarda Suud Güvenlik Organları tarafından aranan iki kişi teslim oldu. Katif şehrinin Seyhat semtinin Kevser mahallesindeki operasyon sırasında bir kişi öldürüldü.

İç işleri bakanlığının 2.1.2012 tarihinde ilan etmiş olduğu 23 kişilik arananlar listesinde bulunan ve 5 senedir yakalanamayan Remzi Muhammed Abdullah Âl Cemal ile Ali Hasan Ahmet Âl Zayid dün kendileri teslim oldular.

18 gün önce de arananlar listesinde olan Muhammed b. İsa Âl Lebad güvenlik organlarına teslim olmuştu.

Âl Cemal ile Âl Zayid yakınlarının da bulunmuş olduğu bir ortamda Doğu Bölgesi Emirlik Merkezi’nde teslim oldular.

Katif’te, toplumun din, kültür vb. farklı kesimlerinden aktivistler, vatanı koruma ve bozulmaya çalışılan istikrarı yeniden sağlama konusunda gerekli organlarca elbirliği içerisinde olacaklarını ilan ettiler.

Doğu bölgesi emiri Suud b. Nayif, geçen Ramazan ayının ortalarında karşılayıp misafir etmiş olduğu önde gelen şahıslarına konuşma yaparken, arama listesinde olanlara hitaben şunları söyledi, “Tövbe kapısı açık, kimin ne hatası olursa olsun tövbe yapabili.”

Âl Cemal ile Âl Zayid’in teslim olmalarıyla beraber 23 kişilik liste 3 kişiye düştü. Hasan Ali Biraki, Şah Ali Şevkan, Ali Muhammed Halfan, Musa Cafer Mebyuk ve
Hasan Cafer Hasan’dan oluşan 5 kişilik grup da bu olay üzerine teslim oldular. Son olarak da Muhammed Âl Lebad teslim oldu.

Yine arananlar listesinde bulunan Mürsi Ali İbrahim ve Halit b. Abdülkerim emniyet güçleri ile yapmış oldukları silahlı çatışmada öldürülürken, Muhammed Ali Abdürrahim ise kör kurşunun hedefi oldu.

Listede bulunan diğer 9 kişi; Ahmet Şeref Hasan, Beşir Cafer Hasan, Hüseyin Hasan Ali, Rıdvan Cafer Muhammed, Abbas Ali Muhammed, Abdullah Selman, Muhammed Zenâdi, Muhammed Kazım ve Muntazar Ali tutuklandı. Listedeki Selman Ali Selman, Fadıl Hasan Abdullah ve Muhammed Hasan Ahmet ise hala kaçak durumunda. Öte yandan, yaklaşık 300 aktivistin ismi geçenlerin yakalanması ve ülkenin istikrarının korunması noktasında birlik içerisinde olacaklarını belirtti.

Açıklamaya imza atan aktivistler, “Katif halkı olarak ülkemizin güvenliğine hedef alan bu tür şahısları ve ülkeyi şiddete ve yasal olmayan durumlara sevk eden her türlü eylemi kınıyoruz. Kabe ve Mescid-i Nebevî’nin hizmetkarı ve onun yerine geçecek olan velihatın yanında durmaya her daim devam edeceğiz. Ülkemizin iç egemenliğine aykırı eylemler yapan bu kimselere karşı her türlü mücadele etmeye hazırız. Bütün vatan evlatlarının güvenlik birlikler ile iş birliği içinde olmalarını ve ayrılmamalarını, ülkenin düzenini bozmaya kalkışanlara karşı mücadeleye devam edilmeli” dedi.