Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da bir icra görevlisi rüşvet alma suçundan tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Başsavcılığı bugün, ticari şirketlerden birine para ödenmesini gayriresmi yollardan kolaylaştırması karşılığında bir milyon riyal rüşvet alan icra görevlisinin tutuklandığını duyurdu.

Suudi Arabistan’da rüşvet davası görüldü. Başsavcı Şeyh Suud yaptığı açıklamada incelemenin yetkili güvenlik makamlarının Savunma Bakanlığı’ndaki icra görevlilerinden birinin Krallık’taki ticari bir şirketle şüpheli mali işlemler yaptığı yönünde bilgi alınmasının ardından başlatıldığını belirtti. Tahkik ve soruşturmaların tamamlanmasıyla söz konusu şahsın görevini istismar ederek bahsi geçen şirkete para ödenmesini sağlayan uygulamaları gayriresmi  olarak kolaylaştırdığı sonucuna ulaşıldığını kaydetti. Başsavcı, sanığın yetkili makamlarca bir milyon riyal tutarında rüşvet alma suçundan tutuklanmasına karar verdiğini bildirdi.

Açıklamada, yetkili makamlar tarafından yapılan ön soruşturmaların, sanığın rüşvet aldığını ve iki kişinin de bu olaya karıştığını doğruladığı belirtildi. Bu iki şahıs hakkında da tutuklama emri verildiği bildirildi.
Karara ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu yapılan yasaya aykırıdır ve hukuki olarak ceza gerektirir. Ayrıca görevi kötüye kullanma, şahsi hırs, arzu ve menfaatleri ulusal çıkarların üstünde tutma, emanet edilen vazifelerin ve askeri yetkilerin zarar görmesine engel olmama gibi ciddi ve tehlikeli suçlar nedeniyle cezaları daha da ağırlaşıyor.”

Başsavcılık açıklamasında ayrıca ülkenin gelir ve varlığını korumak için gerekli tüm tedbirleri alma konusunda yürütülen çabaların altını çizdi. Kamu parasını istismar eden, görev ve yetkisini kötüyü kullanan, kişisel zaafları nedeniyle görev şerefine halel getiren, kamu vazifesini manipüle eden ve dini, ahlaki ve ulusal hassasiyetlere itibar etmeyerek şahsi menfaatlerini gözeten herkesin takibinin yapılması ve adalete teslim edilmesi gerekliliğini vurguladı.