Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da ilk kadın sürücülük okulu kuruluyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’daki Prenses Nura Bint Abdurrahman Üniversitesi, Kral Selman bin Abdülaziz tarafından geçtiğimiz hafta verilen iznin ardından, kampüs içerisinde araba kullanmak için ilk kadın eğitim merkezi kurmayı amaçlıyor.

Prenses Nura Bint Abdurrahman Üniversitesi, yetkili makamlarla işbirliği içinde kadınlar için bir sürücülük okulu kurmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda sürüş testini geçen her kadına, Trafik Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış ehliyet verilecek.

Kaynaklara göre, kampüste yer sağlanmasına, eğitim merkezinin kurulmasına ve kendileri için gerekli şartları sağlamaya başlamak için bir hazırlık olarak ihtisas sahibi taraflarla görüşmeler gerçekleştirilecek. Ayrıca, üniversitenin arabalar için geniş park alanlarına sahip olduğunu ve çok sayıda kadın öğrencinin, öğretim üyesinin ve idari personelinin bulunduğu belirtilirken, sürücülük okuluna kayıtların, üniversitedekileri kapsadığını ve isteğe bağlı olduğu kaydedildi.

Toplumdaki tabakalarda, aileler için şoför kiralamadaki finansal tablo farklılık göstermektedir. Sürücü maliyeti bin ile bin 800 Suudi Arabistan riyali (266,6 ve 480 dolar) arasında değişirken, bu da aileye yönelik finansal gereksinimleri artırıyor. Yabancı sürücülerin maliyeti ise 15 bin riyalden (4 bin dolar) daha fazla.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdülaziz bin Suud bin Nayef, geçtiğimiz perşembe günü trafik yönetmeliğini kadınlar ve erkekler üzerinde uygulama emrinin, tarihi bir karar olduğunu vurguladı. “Güvenlik görevlileri, trafik kurallarını kadınlar ve erkekler üzerinde uygulamaya ve toplumun güvenliğini koruyacak kararları almaya hazırdır” ifadelerini kullanan Prens, “Bir kadının araba kullanması, trafik güvenliğini, beşeri hasarları ve ekonomik kayıpları azaltacak bir eğitim uygulamasına dönüştürür” şeklinde konuştu.

Kraliyet emrinin verilmesinden bir gün sonra, Kıdemli Alimler Konseyi üyelerinin tarafından yapılan açıklamada, kadınların bakımını ve saygınlığını korumak amacıyla yasallık garantilerinin kurulması ışığında sürücülüğün izin verilmesine dair herhangi bir engel görülmüyor.