Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da kadınlar ilk araç sürüşünü gerçekleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanmasına yönelik yasak bugünden itibaren kalktı. Yasağın kalkmasının ardından ilk sürüş deneyimlerini gerçekleştiren Suudi kadınlar, bu durumu “tarihi an” olarak nitelendirdi.

Suudi Arabistan’da kadınlara araba kullanma hakkı verilmesi kararının bugün hayata geçirilmesinin ardından Suudi kadınlar, ülkelerinde ilk defa araba kullanma tecrübesi yaşadı.

Suudi kadınlar deneyimlerini “tarihi an“ olarak nitelendirdi

Şarku’l Avsat muhabirleri, ilk kez araç kullanan bir grup Suudi kadına eşlik etti. Kadın sürücüler, “tarihi an” olarak nitelendirdikleri bu durumdan duydukları mutluluk ve sevinci dile getirdi.

Kararın hayata geçirilmesinin ilk saatlerinde, trafik polislerinin Suudi kadınlara gül dağıttıkları gözlemlendi.

Kadınların bazıları bu durumu kutlamak için aileleriyle birlikte akşam yemeğine çıkmayı tercih ederken; bazıları ise alışveriş merkezlerine gitmeyi seçti.

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55409823/suudi-arabistan-kultur-bakanindan-kadinlara-verilen-haklara-ovgu

El-Huber kentinde aracını sürdükten sonra AFP’ye konuşan Sebike ed-Dusari, bu deneyimin her Suudi kadının hayatındaki tarihi bir an olduğunu belirtti.

21 yaşındaki eczacılık öğrencisi Hatun bin Duheyl ise, hastane, otel, restoran farketmez, neresi olursa olsun artık istedikleri yere tek başına gidebilecek olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Yasağın kaldırılması, sosyal medyada da geniş yankı buldu. Suudi gençler, annelerinin; kadınlar ise kendilerinin, arabayla kahve almaya ya da akşam yemeğine giderken araç kullandığı fotoğrafları paylaştı.

90 milyar dolarlık beklenti

Bu önemli adımın, kadınların çalışma imkanlarını artırmaya yardımcı olması bekleniyor. Bloomberg, bu hamlenin 2030 yılına kadar ekonomiye katkısının 90 milyar doları bulması bekleniyor.