Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da sinema salonları açılmasına doğru geri sayım başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Prens Muhammed bin Salman, Los Angeles ziyareti kapsamında sinema dünyasında da ülkesi için yeniliklere imza attı. Hollywood kaynakları, Suudi Arabistan’ın sektörün önderlerinden American Multi-Cinema (AMC) şirketiyle ülkede 40 sinema salonu açılması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Veliaht ile AMC CEO’su Adam Aron buluşmasından önceki ilk görüşmeler, kasım 2017’de Kamu Yatırım Fonu Krallık ile dünyanın en büyük sinema salonu arasında etkin işbirliği amacıyla düzenlenmişti.

Sektörünün en büyük ve en deneyimlisi

Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 32 milyon nüfuslu Suudi Arabistan’da yıllık bilet satış sayısının 80 milyonu aşması bekleniyor. Bilet fiyatlarının 10 dolar olması durumunda 5 yılı geçmeyen bir süre içinde 800 milyon dolar gibi bir meblağa ulaşılacağı tahmin ediliyor. Bu sadece bir Arap ülkesinin bu sektörde elde ettiği en yüksek rakam değil, dünyanın en yüksek gelirlerinden birine tekabül ediyor.

AMC’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde 8 ila 10 metreden oluşan 350 sinema salonu açması planlanıyor. Ayrıca ilerleyen yıllarda diğer yatırımcıların da sinema salonu açması bekleniyor. Regal, dünyadaki en büyük sinema şirketi olmamasına rağmen en eski kurum konumunda. Cinemark ve Regal Cinemas gibi şirketler uzun yıllar önce, 1920’de kuruldu. AMC ise özellikle son 2 yılda büyüyerek, 2016 yılında Odeon, UCI, Carmike ve benzeri şirketleri satın aldı. Bununla birlikte şirketin sadece Avrupa’da 244 salonda 2 bin 200 ekranı bulunuyor. ABD’de de 661 salonda 8 bin 200 ekranı mevcut.

Söz konusu salonlar çok fazla enerji tüketiyor. Sorun, yalnızca binalar ve araziler değil. En önemli konuların başında modern ekipmanlar geliyor. Krallık yeni ve modern salonlar vasıtasıyla en yüksek standartlara ulaşmayı hedefliyor. Yapılması hedeflenen dev ekranlarla filmlerin izlenme kalitesinin de artırılması amaçlanıyor.

Zeki savaşçı

Vizyona girdiğinden beri büyük bir gişe başarısı yakalayan Black Panther, bu ayın 18’inde Suudi sinemalarında gösterime girecek. Filmin hasılatı şu ana kadar 280 milyon doları aştı. Avrupa ve Asya’da gösterime giren film sadece başarılı bir ticari ürün değil, aynı zamanda uluslararası eleştirmenlerin olumlu geri dönüşlerini alan sanatsal bir ürün.

Black Panther, ilk olarak 1966 yılında Marvel tarafından yaratılan Afrika’da bir süper kahraman. Fakat Afrika kurtuluş hareketlerinin başladığı 60’lı yıllar göz önüne alındığında bu karakterin o yıllarda çıkması tesadüf değil.

Siyasi eksende başlayan filmde Black Panther, Wakanda’nın Kralı T’Challa’dır. 3. dünya ülkesi olarak bilinen Wakanda, aslında dünyadaki bütün ülkelerden daha fazla gelişmiş teknolojiye sahip. Sömürgeci baskıdan kurtulmak için kendini dünyaya kapatmış olan ülke, T’Challa yönetiminde kendini dünyaya açmıştır. T’Challa üstün zekası, duyuları ve fiziksel özellikleri ile yerçekimi yasalarına meydan okuyan bir karakter. Ayrıca üstün teknolojisiyle zırhı ona güç kazandırmaktadır. Filmde kahramanın temel işbirlikçileri çatışmalarında kadın Afrikalı kadın savaşçılar. Bu da Krallığın erkeklerle kadınlar arasında eşit davrandığı anlamına gelerek Suudi Krallık’ının Vizyon 2030 ile hedeflediği modeli işaret ediyor.

En önemli olay

Suudi Arabistan 35 yıl sonra film sektörüne modern teknoloji ile 2017’de kapılarını yeniden açtı. Birçok kararın aksine bu olay süreklilik arz ediyor. Zira Muhammed bin Selman’ın sinemanın başkenti Hollywood için büyük bir zaman ayırması sadece geçmişte yaşanan olaylar nedeniyle değil aynı zamanda Prensin eğlence sektörünün gelişimini anlaşmalarla taçlandırması açısından da arz ediyor.