Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da tacizle mücadele yasası yürürlüğe giriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı bugün, taciz suçuyla mücadele yasasının birkaç gün içinde yürürlüğe gireceğini açıkladı. Yasa, resmi gazetede yayınlandı.

Söz konusu yasa, İçişleri Bakanı’nın sunduğu önerinin Şura Meclisi’nde değerlendirilmesinin ardından geçen salı günü Bakanlar Kurulu’nun onayından geçmişti.

İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü Tuğgeneral Mansur et- Türkî, tacizin İslam hukuku hükümlerine uygun olarak Suudi Arabistan’da suç kapsamına dâhil edildiğini açıkladı. Taciz suçuyla mücadele yasasının özellikle 18 yaşın altındakileri ve özel ihtiyaç sahiplerini gözettiğine işaret etti.

Tacizle mücadele yasasının suçu planlayanları, ortaklık edenleri ve işlenmesine yardımcı olanları kapsayacağını belirtti. İhbarlar konusunda iletişimin sıkı bir gizlilikle sağlanacağının altını çizdi. Yasa, suçla ilgili mağduriyet yaşanmamasına ve mağdurun korunmasına önem veriyor. Türki, suçlunun eyleme göre cezalandırılacağını, herhangi bir maddi tazminat olmayacağını, önemli tanıdıklarının suçluyu sorgulanmaktan koruyamayacağını ifade etti.

Mansur et- Türkî açıklamasında şunları söyledi:

“Taciz suçuna maruz kalan veya suçun işlendiği hakkında bilgi sahibi olan kişilerin ilgili makamları bilgilendirmeleri gerekmektedir. Mahkeme karar verdiği takdirde suçlu ifşa edilecektir. Taciz suçunun cezası yargı tarafından verilir.”

Yasanın kadınların araç kullanmasıyla ilgili olmadığını söyleyen Türkî, kapsamının internet ve sosyal ağları da içine alacak şekilde düzenlendiğini belirtti. Türkî, “Yasa, kamu ve özel sektörün tacizi önlemeye yönelik tedbirler almasını sağlayacak. Her hükümet organı, denetlediği özel sektörü izleyecek. Bu durum ilgili yönetmelik ve prosedürlere uygunluğunun sağlanmasını zorunlu kılacak” dedi.

Tuğgeneral Türkî, ihbarların polis karakolları, ‘Hepimiz Güvenliğiz’ uygulaması ile veya 999’u yapılabileceğini iletilebileceğini bildirdi.