Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da tutuklananların banka hesapları dondurulacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan hükümeti, yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan kişilerin banka hesaplarının dondurulacağını açıkladı. Suudi Arabistan Enformasyon Bakanlığı, yabancı medyayla iletişim kurmakla yetkili, ‘Uluslararası İletişim Merkezi’ aracığıyla yaptığı açıklamada yolsuzluk davaları ile bağlantılı olan meblağların Suudi Arabistan Hazine Müsteşarlığı’na iade edileceğini belirtti.

Suudi Arabistan Başsavcısı eş- Şeyh Suud el- Mu’cib, yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan kişilerin makam ve mevkilerine göre herhangi bir özel muamele görmeyeceğini, diğer Suudi vatandaşların yararlandığı hak ve prosedürlere tabi tutulacaklarını vurguladı.

Mu’cib, bu kişilere karşı alınan önlemlerin, ilgili kurum ve kişiler arasındaki kapsamlı istişarelerin sonucu olduğunu belirtti. Ayrıca söz konusu kişi ve kurumların Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, Kontrol ve Soruşturma Komisyonu, Başsavcı, Devlet Güvenlik Otoritesi Başkanı, Genel Kovuşturma Komisyonu olduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, cumartesi günü, Veliaht Prens’in başkanlığında ve Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, Kontrol ve Soruşturma Komisyonu, Genel Kovuşturma Komisyonu Başkanları ayrıca Başsavcı ve Devlet Güvenlik Otoritesi Başkanın da üyesi olacağı yüksek bir komite oluşturmasını emretmişti. Komisyon; düzenlemeler, yönetmelikler, talimatlar, emirler ve kararlar dışında, isimler yolsuzluklara karışan kişiler ve oluşumların varlıkları araştırmaklar görevli olacak.

Şeyh Suud Mu’cib, “Komisyon, devletin yolsuzlukla mücadele görevinin bir parçası olarak bir dizi soruşturma başlattı. Suudi Hükümeti, bu önlemleri kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak suçların niteliği ile orantılı bir şekilde uygulamakta” ifadelerini kullandı.
Şüphelilere, diğer Suudi vatandaşlarının sahip olduğu hak ve muamelenin aynısına sahip olacaklarının altını çizdi.

Başsavcı, soruşturma sürecinde, tüm taraflar, fonları da dahil olmak üzere kişisel ve özel mülkleriyle ilgili olarak tam yasal ayrıcalıkların saklı tutulduğunu ifade etti. Bağımsız bir adli süreç yürütüldüğünü belirterek, tam bir saygı çerçevesi içinde tamamlanacağını söyledi.

Muc’ib, ‘Suçu ispat edilene kadar herkesin masum olduğuna’ inandığını ve herkesi yasal haklarının korunacağına dikkat çekti. Ayrıca komitenin, dengeli ve sağlam bir denetim sağlamak için tüm ilgili devlet dairelerinin üyeliğinin yer aldığını kaydetti.

Suudi Başsavcı, söz konusu yaptırımları, ‘şeffaflık, açıklık ve en iyi yönetimi sağlamak için kapsamlı bir reformun parçası’ olarak nitelendirdi.