Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’daki yolsuzluk soruşturması son aşamada | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Komisyonu tarafından gözaltına alınan zanlılar ve tanıkların evlerine ve iş yerlerine dönmelerinin ardından yolsuzlukla mücadele operasyonu da sona eriyor.

Reuters’ın haberine göre Kingdom Holding’in sahibi Prens Velid bin Talal’ın, Savcılık tarafından ifadeye çağrıldıktan sonra serbest bırakıldığı açıklandı.

Prens bin Talal’ın Ofisi’nden yapılan açıklamada, yolsuzluk şüphesiyle gözaltına alınan bazı iş adamlarının ve yetkililerin son fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından soruşturma döneminin sona erdiği ve zanlıların evlerinde oldukları belirtildi.

El-Velid bin Talal Reuters’a yaptığı açıklamada, “Gizleyecek hiçbir şeyim yok, çok memnunum. (Gözaltına alındığım) Burada rahatım, evimde gibi yaşıyorum” açıklamasında bulundu.

Prens, röportaj vermiş olmasının temel nedenlerinden birinin, kötü muamele gördüğüne ve otelden cezaevine gönderildiğine ilişkin söylentileri reddetmek olduğunu söyledi.

Prens el-Velid, çağrıldığı süre içinde ailesi ve çalışanlarıyla iletişim kurabildiğini de sözlerine ekledi.

Prens, “özel bir ofis, yemek odası ve en sevdiğim vejetaryen yemeklerden oluşan bir menü var” diyerek gözaltında tutulduğu otelde bulunan olanaklara değindi.

El-Velid, serbest bırakılmasının ardından Suudi Arabistan’da yaşamaya devam etmeyi ve işine geri dönmeyi planladığını söyledi. Prens “Suudi Arabistan’dan asla ayrılmayacağım, burası benim ülkem” diye konuştu.

Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Ma’cab Bloomberg TV ile yaptığı röportajda, bu ayın sonuna kadar hakkında inceleme başlatılanlar ile ya sonuçlanacağını öngörmüştü.

Başsavcı el-Ma’cab, yetkililerin soruşturma sonunda yaklaşık 90 zanlı hakkında iddialardan vazgeçildiğini, kişilerin normal hayatlarına geri döndüklerini belirtti. Gözaltı merkezi olarak kullanılan otelde geriye yaklaşık 95 zanlının kaldığını ve bunlardan 5’inin aleyhindeki delillerin gözden geçirildiğini dair bilgi verdi.