Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına tepki | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında Cidde’deki Selam Sarayı’nda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, ABD yönetiminin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımasına tepki gösterildi. Adımın ‘Filistin halkının Kudüs’teki tarihi ve meşru haklarına karşı’ önemli bir önyargıda bulunularak atıldığına dikkat çekildi.

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasının barış sürecini yürütme çabalarına zarar vereceği vurgulanan toplantıda, dünya genelindeki Müslümanları provoke edecek bu haksız hareketin ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan’ın işgalci İsrail güçleri tarafından silahsız Filistinli sivillerin hedef alınmasının şiddetle kınandığı vurgulanarak, uluslararası topluma kardeş Filistin halkını koruyarak şiddeti durdurmak için sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıldı.

Toplantıda, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilme kararının yanı sıra terörist gruplara destek vererek bölgenin istikrarını bozma faaliyetlerinde bulunan İran’a yeniden ekonomik yaptırım uygulanabileceğine dair açıklamasının memnuniyetle karşılandığı da ifade edildi.

Kral Selman’ın başkanlığındaki toplantıda uluslararası toplumun Hizbullah ve Husi milislerinin yanında halkına karşı en iğrenç suçları işleyen ve kimyasal silah kullanımı da dahil olmak üzere yarım milyondan fazla sivilin ölümüne neden olan Esed’e destek veren İran’a ve onun saldırgan eylemlerine karşı sağlam ve birleşik bir tutum benimsemesi yönündeki duyulan umut da dile getirildi.

Irak, Afganistan, Somali, Endonezya ve Fransa’daki terör saldırılarının kınandığı Bakanlar Kurulu’nda bu dost ve kardeş ülkelerin hükümetleri ve halklarına taziye dileklerinde bulunuldu. Suudi Arabistan’ın dünyada güvenlik ve istikrarı tehdit eden teröre karşı mücadelede dost ve kardeş ülkelerin yanında olduğu yinelendi.

Kral Selman da toplantıda yaptığı konuşmada Ramazan ayının gelişi vesilesiyle Suudi halkının yanı sıra Arap ve tüm Müslüman milletlere samimi tebriklerini iletti. Kral, tebrik mesajında “Suudi Arabistan’a bahşettiği güvenlik, istikrar, İslam’a ve Müslümanlara hizmet etme ayrıcalığından ötürü Allah’a hamd ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad Al-Avad, toplantıda yerel bir dizi konuların ardından uluslararası arenadaki gelişmeleri ele aldıkları bilgisini verdi.