Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan ablukaya rağmen, Taiz’e gıda ve tıbbi yardım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSrelief), Lahic kentinde Dang Humması salgınına karşı sağlık kampanyasına devam ediyor.

KSrelief, bölgenin milislerin kuşatması altında olmasına rağmen, Yemen’de sağlık hizmeti sağlamaya ve gıda paketi dağıtımı yapmaya devam etti ve ilk uğranılan yer Taiz şehrindeki Mevasit bölgesi oldu ve yerlerinden edilmiş, ailelerini kaybetmiş kişilere 3 bine yakın yiyecek dağıtıldı. Bu projede hedef, 76250 gıda paketi dağıtabilmek.

KSrelief tarafından desteklenen Mekke Göz Hastanesi’nde uzman bir sağlık ekibi, Kasım ayının başından ayın altısına kadar olan dönemde Yemenli hastalara 48 cerrahi operasyon gerçekleştirdi.

Suudi Haber Ajansı’na göre Aden’deki KSrelief Müdürü Salih Şebani, merkezin tam desteği ile ziyaretçi doktor tarafından muayene edilen 69 vakadan 48’inin büyük cerrahi operasyon olduğunu belirtti. Bu operasyonlar, cerrahi müdahale gerektiren göz yaralanmalarının tedavisinde, Hayır Vakfı ile imzalanan program kapsamındadır.

Aden’deki Mekke Hastahanesi Müdürü Hüsameddin Avad, cerrahi operasyonların, KSrelief’in tam desteği ile gerçekleştirildiğini ve Yemen’de zor şartlar altında insani yardım çalışmalarına gösterdikleri büyük çabalar için Merkez’e teşekkürlerini bildirdi. Merkez, Yemen topraklarında insani yardım çalışmalarında aktif olan en iyi uluslararası bir kuruluş halinde. Merkez, Yemenli hastaları büyük bir ilgi ile karşılamaktadır. Merkez, Yemen’in içinden ve dışından getirilen hastaların sayısı ve ek olarak yaralılar için 11352’ye ulaştı ve Marib’te protezlerin yerleştirilmesi için yeni merkezin inşasına başlandı.

Lahic kentindeki Halimin ve Habil el-Cebr bölgelerinde beş gün sürren sis spreyi ikinci kampanyası, Kral Selman Yardım Merkezi’nin başlattığı Dang Humması projesiyle sona erdi. Kampanya, bölgedeki iki valiliğin 546 köyden 96.000 kişiyi hedef aldı ve püskürtme için 10 ekipten 30 teknik görevli tarafından uygulanmaya başlandı.

Lahic Valiliği Sıtma Kontrol Programının Direktörü ve Dang Kontrol Projesinin Koordinatörü Adel al-Sayed, virüsü taşıyan böceklerin yetişme alanlarını ortadan kaldırmak için sprey çalışanlarının büyük çaba sarfettiğini belirtti. Kampanya ile Halimin ve Habil el-Cebr bölgesinde 14 bin 760 eve ulaşmayı başarabildiklerini vurguladı. Hedefte, püskürtme işlemi ile köylerdeki tüm evlere %100 oranda ulaşmak var.