Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Rakka’nın imarı için 100 milyon dolar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Suriye’deki Rakka ilinin restorasyonu için DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyona 100 milyon dolarlık yardım yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da katıldığı, 12 Temmuz’da Brüksel’de düzenlenen DEAŞ Karşıtı Küresel Koalisyon Toplantısı’nda, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr tarafından sözü verilen bu yardım, DEAŞ’tan kurtarılmış alanların restorasyonu içinuluslararası koalisyona sağlanan en büyük yardım özelliğini taşıyor.

Bu yardım, Suudi Arabistan’ın ABD ve uluslararası koalisyon ile yakın işbirliğini temsil ederken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin, Riyad yönetiminin ‘cömert katkısından’ ötürü memnun olduğunu dile getirerek, bu konuda verilen sözü yerine getirdikleri için övgüde bulundu.

Sözcü, bu alandaki istikrarın yeniden tesis edilmesine yönelik çabalarda bu büyük katkının çok önemli olduğu da belirtti.

DEAŞ’a karşı yürütülen savaş sırasında kenti terkeden Rakkalılardan yaklaşık 150 bininin geri döndüğünü savunan Nauert, “Koalisyon sayesinde, sahadaki ortaklar temel hizmetleri restore ediyor” dedi.