Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan eğlence sektörüne 64 milyar dolar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Krallığı, önümüzdeki 10 yıllık süreçte, eğlence sektöründe kullanılmak üzere 24 milyar riyal (64 milyar dolar) ayırdığını ilan etti.

Başkent Riyad’da konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Suudi Arabistan Resmi Eğlence Kurulu Başkanı Ahmed el-Hatib, eğlence sektöründe hayata geçirilecek projeler arasında bir Opera binası kurulmasının da yer aldığını dile getirerek, “Altyapı çalışmalarına başladık. İnşaallah 2020 yılıyla birlikte değişimi göreceksiniz” dedi.

Kurulun 2018 yılı için belirlediği eğlence takvimine göre, 56 şehirde sergiler, eğlence programları, sanatsal faaliyetler ve müzik organizasyonlarının yer aldığı 5 bine aşkın program düzenelenecek.

Suudi Arabistan’ın bütün şehirlerinde, ekonomik hayatı canlandırarak, vatandaşların mutluluğunu artırmayı hedeflediklerini belirten Kurul Başkanı el-Hatib, eğlence sektörünün altyapısının inşaası 267 milyar riyale ihtiyaç duyulduğunu, 2017-2030 döneminde bu alana aktarılacak yıllık 18 milyar civarındaki bütçenin 2030 yılı sonu itibariyle 36 milyar riyala çıkarılacağını sözlerine ekledi.

Ülkedeki dönüşüm sürecinin bir parçası

El-Hatib, ülkedeki dönüşüm sürecinin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını ifade ettiği açıklamasında, Suudi Arabistan’ın refahının yükselmesi ve turizm merkezi haline gelmesinde kurulun önemli bir rol üstlendiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan Eğlence Kurulu, kuruluşundan beri önemli faaliyetlere imza atmıştı. 2016 yılında 100 bini aşkın ziyaretçinin katıldığı 52 organizasyon düzenleyen kurul, 2017 yılında 2 bin 200’den fazla organizasyon düzenlemiş ve bu organizasyonlara 8.2 milyonu aşkın ziyaretçi katılmıştı. Kurul, 2018 yılında da dünyanın en tanınan sanatçıların katılacağı organizasyonlar düzenlemeyi hedefliyor.

Eğlence ve Turizm sektörü, Suudi Arabistan hükümeti tarafından belirlenen 2030 vizyonunun temel taşlarından birini oluşturuyor. Veliaht Prens Muhammed Bin Selman tarafından 2016 yılında hayata geçirilen 2030 vizyonu projesi, ülke ekonomisini petrole dayalı olmaktan kurtarmayı ve ekonomik çeşitliliği artırmayı hedefliyor.