Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan hac organizasyon başarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, bu yılki hac organizasyonda gösterdiği başarıyı duyurdu. Yetkili makamlar bugün başlayan ‘Teşrik Günleri’ne özel kalabalıkları yönetmeye hazırlanırken, hacıların kontrol merkezi görevlilerinden Cemarat’a hareket etme sinyali almadan, öğlen saat 14:00 ile akşam saat: 18:00 arasında çadırlarından çıkmamaları konusunda uyarılarda bulundular. Böylece çadır kampları arasındaki sınırlı kapasiteye sahip yollarda yığılmaların olması engellenerek, hacıların güvenli bir şekilde hareket etmeleri sağlanacak.

Mina’daki Hac Güvenlik Merkezinde hacca katılan kurumlar ile yapılan ikinci basın toplantısında konuşan İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü Tümgeneral Mansur Et-Turki, Beytullah’ta bulunan hacıların büyük kısmının yüksek güvenlik önlemleri altında Cemarat’taki şeytan taşlama işlemini tamamlayıp dönüş tavafı eda etmek üzere hareket ettiklerini bildirdi. Hac İşleri Bakanlığı Sözcüsü Hatem Hasan Kazi, Cemarat’a öğleden sonra saat 16:00’ya kadar 1.9 milyon hacının gittiğini ve bunun 2.3 milyondan fazla toplam hacı sayısının %82’sini oluşturduğunu belirtti.

Tümgeneral Mansur Et-Turki, hac ile ilgili tarafların, hac kafilelerinin hareket aşamalarını ve ibadetlerini kolaylıkla ve huzurla yerine getirebilmeleri için verilen hizmetleri anlattı. Bu yıl ki hac organizasyonun geriye kalan adımlarının tamamlanamaya devam ettiğini, özellikle hacıların teşrik günlerinde Mescid-i Haram’dan ayrılmadan önceki tavaf ve say gibi haccın rükünlerini tamamlayacaklarını belirtti.

Bazı çevrelerce hac sezonunun siyasileştirilmesine çalışılmasına rağmen, Suudi Arabistanlı yetkililer bu yöndeki herhangi bir ihlalin gerçekleşmesine izin vermedi.
Tümgeneral Et-Turki, yetkililerin herhangi bir siyasi konum veya konu sebebiyle Beytullah’ta bulunan hacılara farklı bir muamelede bulunmadıklarını, bu konuda hiçbir dava veya usulsüzlük tespit edilmediğini, bu tür siyasi ihlallerin söz konusu olmadığını ve hacılara ibadetlerini yerine getirme yönünde her türlü hizmeti kaliteli bir şekilde sunarak bunu yapmaya çalışanlara en iyi cevabın verildiğini belirtti.

Bu yıl hac sezonunda hacca katılan kurumlar bugün başlayan ve üç gün sürecek olan teşrik günlerinin planları hayata geçirildi. Hac İşleri Bakanlığı Sözcüsü Hatem Hasan Kazi, hacıların ibadetlerini yerine getirmelerini kolaylaştırmak için hazırlanan plana uyulmasının önemini vurguladı. Bu planların, Mina’daki çadır kamplarından Cemarat’a gitmek üzere hareket edecek olan hacıların düzenli bir akışın sağlanabilmesi için belirlenen saatlerde dışında çadırlardan çıkılmamasını ve yasağa uyma konusunda uyarıları da bulundu.

Yarın teşrik günlerinin ikinci günü, yetkililerin kalabalığın yönetiminde zorluklarla karşı karşıya kaldıkları gün oluyor. Hacılar kutsal mekanlardan ayrılmanın verdiği duygusallık ve veda tavafını yerine getirme arzusu ile Mekke’ye gitmek için acele ediyorlar.

Hatem Hasan Kazi, teşrik günlerinin ikinci gününde, hacıların sabah saat 10:30 ile öğlen 14:00 arasında kamplarında kalmaları ve terk etmemeleri gerektiğinin altını çizdi. O gün Cemarat köprüsüne giden yollarda güvenliğin tamamen sağlanabilmesi için; hac organizasyonu kurumlarının verilen talimatlara uymaları ve hacıların ülkelerine gidecekleri havaalanlarından onaylanan uçuşların sefer saatlerine kadar kutsal mekanlardan dışarı çıkmamaları gerektiğini vurguladı. Kazi, Emniyet Genel Güçlerinin, hayali hac organizatörleri ile mücadelesi ve hac izni olmayan kişilerin girişinin engellenmesi, bu yıl ki hac sezonu boyunca yüksek seviyede güvenliğin sağlanmasına yardımcı olan başlıca faktörlerden biri oldu dedi.

Hac Güvenlik Güçleri Sözcüsü Albay Sami Eş-Şuveyric, Hac güvenlik güçleri tarafından önceden hazırlanan planların, 121 hayali hac organizasyon ofisinin ele geçirilmesine ve Kamu Savcılığına yönlendirilmesine katkıda bulunduğunu belirtti. Mekke çevresinde oluşturulan güvenlik noktalarında yapılan kontrollerde hac izni olmadığı tespit edilen 575 binden fazla kişinin Mekke’ye girişine izin verilmediğini açıklayan eş-Şuveyric, hac kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle geri gönderilen araç sayısı 251 bin civarında olduğunu belirtti. Eş-Şuveyric, ihbar edilen ve haklarında yasal işlemler gerçekleştirilen toplam ihlal sayısı 17.362, ihlalci sayısının ise 41.728’e ulaştığı bilgisini paylaştı.

Güvenlik görevlileri şeytan taşlama sırasında yardım ediyorlar (Fotoğraf: Muhammed el-Mağni)

Suudi Arabistan Sivil Savunma Kurumu Basın Sözcüsü Albay Abdullah el- Harisi, Emniyet Genel Müdürlüğünün, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden Arafat’a çıkılan gün için yağmur ihtimali uyarısını aldıktan sonra, sel ihtimaline karşı acil müdahale için tedbir alındığını, Arafat’ta Nemra camisi ve Cebel-i Rahme çevresinde, Kraliyet Donanmasına bağlı dalış ekipleri ve sınır muhafızlarının yanı sıra, sivil savunma su kurtarma ekiplerinin katılımıyla, müdahale güçleri, izleme ve dağ kurtarma ekiplerinin hazır bulunduklarını belirtti.

Sivil savunma ekipleri hacıların Arafat’a çıkışları sırasında Mina’daki çadır kamplarını, güvenliği etkileyebilecek her türlü etkeni önceden engellemek ve tam güvenliği sağlayabilmek için tekrar kontrol ettiler. Ayrıca bu yıl Arafat tepesinde kurulan kampların %95 tamamen yangına dayanıklı malzemelerden yapılan çadırlardan oluşuyor.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Meşal er-Rubeyan yaptığı açıklamada, bu yıl gerçekleştirilen hac sezonunda herhangi bir salgın hastalık durumunun söz konusu olmadığını belirtti. Bu yıl az sayıda güneş çarpması vakasının yaşandığını belirten Er-Rubeyan, bakanlığa ait hastanelerde, 21 açık kalp ameliyatı, 491 kalp damarı değişimi, 1461 böbrek diyaliz tedavisi ve 11 doğum gerçekleştirildiği bilgisini aktardı.

Şeytan taşlamanın ardından bir hacıya tıbbi müdahalede bulunan Suudi kadın doktor (EPA)

Halkla İlişkiler Basın Sözcüsü Ahmed Baryan, Beytullah’ta yaşanan basit rahatsızlıklar, bayılma, küçük yaralanmalar ve solunum krizleri gibi farklı 1886 vakanın ambulansla, Arafat’ta yaşanan güneş çarpması ve kalp krizi gibi 7 vakanın hava ambulansıyla çeşitli hastanelere sevk edildiğine dikkat çekti. Ahmed Baryan, ayrıca biri felç olmak üzere iki tehlikeli vakanın yaşandığını belirtti.
İki yıldır hac sezonunda, kutsal mekanlara izinsiz girişleri engellemek amacıyla parmak izi sistemi uygulanıyor. İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü, bu konuda tespit edilen vakaların hac sezonu sonrasında alınan talimatlar doğrultusunda ele alınacağını vurguladı. Sözcü, parmak izi sisteminin Suudi Arabistan vatandaşları ve sakinleri arasında bilinci arttırmak ve haccın yerine getirilmesi için izin alma konusunda bir disiplin oluşturarak, organizasyonun selametini sağlamak ve hacların sayısını kontrol edebilmek için istenen sonuçların elde edilebildiğini belirtti.