Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Hudeyde’ye havadan ve karadan yardım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Nayef er- Reşid

Suudi Arabistan, Hudeyde halkına yardım ulaştırmak için bir hava köprüsü oluşturdu. Yardım malzemeleri taşıyan iki uçak dün sabah Suudi Arabistan’dan havalanarak Aden’e doğru yola çıktı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) Genel Sorumlusu Dr. Abdullah el-Rebia, konu hakkında yaptığı açıklamada, hava köprüsünün Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından oluşturulduğunu belirtti. Suudi Arabistan Kralı ve Veliaht Prensi’nin Yemen halkının durumuna özellikle de Husi milislerinden zarar gören bölgelere önem verdiğini belirtti.

En çok yardımlar zarar gören ailelere

Rebia, Suudi Arabistan’dan kalkan iki uçağın 70 tonluk gıda ve konut malzemesi taşıdığını ve ilde en çok zarar gören ailelere dağıtılacağını bildirdi. Ayıca dağıtımı takip etmek ve denetlemek için Merkez’den uzman bir ekibin de uçaklara eşlik edeceği ifade edildi.

Kamyonlar yola çıktı

KSRelief Sözcüsü Dr. Samir el- Cutayli, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, bu yardımların Merkez’in Yemen’deki Hudeye’ye yönelik çalışmalar kapsamında olduğunu belirtti. Cutayli, bundan önce Hudeyde’ye 924 ton gıda, sağlık ve barınak malzemeleri taşıyan konvoylar gönderdiklerini ifade ederek, Şarura şehrinden 18, Cazan’dan 15 ve Riyad’da 12 kamyonunun Hudeyde’ye doğru yola çıktığını bildirdi.

Yardımlar Husilere rağmen devam ediyor

Suudi yardım görevlisi Cutayli, insani yardımların, geçit ve tünellere ağır vergiler koyan, yardım malzemelerini yağmalayan ve vatandaşlara dağıtılmasına engel olan Husi ihlallerine rağmen devam ettiğini vurguladı.

Uluslararası örgütlere Yemen çağrısı

KSRelief Sözcüsü, uluslararası örgütlere, Yemen halkının taleplerine ve Hudeyde limanından insani yardım desteğine erişimin hızlandırılmasına yönelik işbirliği yapma çağrısında bulundu. Böylece İran tarafından desteklenen Husi milislerinin pençesinden tüm alanlara ve Yemen topraklarının tamamına ulaşılabileceğini ifade etti.

80 ortakla işbirliği

KSRelief tarafından şu ana kadar 262 proje ve 1.6 milyar dolar yardım sunuldu. Bu yardım Yemen bölgelerinin çoğuna ulaşıyor ve 80 ortakla işbirliği yapılıyor.