Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan İran’a karşı yaptırımlara destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, İran’ın bölge ülkeleri üzerindeki müdahalesini kısıtlayan her türlü önlem ve yaptırıma tam destek verdiğini yineledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suudi Arabistan Daimi Temsilciliği Başkan Yardımcısı Dr. Halid Menzilavi, BM’nin ‘Tek taraflı zorlayıcı önlemlerin insan haklarının uygulanması üzerindeki olumsuz etkisi’ isimli raporuna cevap niteliğinde bir konuşma yaptı.

Menzlavi, İran’ın nükleer anlaşmadan sonra yaptırımların kaldırılmasından sonra gelen ekonomik rahatlamayı, bölgedeki istikrarı bozmaya devam etmek, Balistik füze programının geliştirmek, Hizbullah, Husi militanları ve Suriye’deki silahlı milisler de dahil olmak üzere bölgedeki terörizme destek vermek için kullandığını ifade ederek sözlerine başladı.

Gazze Şeridi’ndeki gelişmelere de değinen Menzilavi, Suudi Arabistan’ın, Filistin ve Arap bölgelerine karşı İsrail’in her türlü ihlal ve işgalini kınadığını ve Suudi Arabistan’ın bu konudaki tutumunun sabit olduğuna vurgu yaptı. Menzilavi, “Gazze Şeridi’ndeki kardeşlerimizin üzerindeki kuşatmanın kaldırılması ve Filistin halkının güvenliğini sağlamaya yönelik taahhütlerin yerine getirilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulunuyorum” dedi.

Katar’a uygulanan önlemler ile ilgili olarak fikri sorulan Menzilavi, “Bu önlemler, Katar’ın üçüncü taraflarla olan işlemlerini etkilemediği için, bir ablukayı teşkil etmediğini vurgulamak isteriz. Bu krizde alınan tedbirler uluslararası hukukun ilgili kuralları dahilindedir. Katar’ı, terörizmi desteklemek ve finanse etmek yerine, aşırılık tehlikesine karşı bizimle işbirliği yapmaya çağırıyoruz. Umut ediyoruz ki, bilgelik Katar’da egemen olacak ve uluslararası toplumun taleplerine cevap verecek” şeklinde konuştu.

ABD’nin Sudan’a yaptırımları kaldırması

ABD’nin, Sudan’a uyguladığı ekonomik yaptırımlarını kaldırma kararına duydukları memnuniyeti dile getiren Dr. Halid, “Umuyoruz ki, bu karar Sudan’ın kalkınması ve ülkede refahın geliştirilmesine katkıda bulunur” diye konuştu.

Dr. Halid, BM Yemen elçisi tarafından sunulan ülkedeki krize yönelik çözüm yaklaşımını desteklediklerini de sözlerine ekledi.