Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan İsrail’e ‘Gazze’ kınaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Dr. Abdulaziz el- Vasıl, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki barışçıl yürüyüşleri bastırıp masum sivillere orantısız güç kullanması ve bunun sonucunda 100 kişinin şehit edilip, 3 bin kişinin yaralanmasına neden olmasını kınadı.

İnsan Hakları Konseyi’ne konuşma yapan Vasıl, işgal altındaki Filistin topraklarına ilişkin 7. maddeyle ilgili tartışma üzerine, Tel Aviv’in kuşatma altındaki Batı Şeria’ya 2 bin 70 yeni yerleşim birimi inşa etmeyi onaylanmasının, Filistin halkının haklarına ağır ihlallerde bulunulup şiddetin sürdürdürüldüğüne işaret ettiğini bildirdi. Temsilci, bu durumun, İsrail’in uluslararası meşruiyet kararlarını kabul etmediğini gösterdiğini de vurguladı.

Vasıl, işgalci İsrail hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki sivil nüfusun toplu olarak cezalandırılması ve sosyal, ekonomik ve insani krizlere neden olan yasadışı ve ahlaksız bir ablukanın uygulanmasına yönelik politika ve önlemlerinin sürmesini en sert ifadelerle kınadı.

Vasıl, İnsan Hakları Konseyi’nin gündeminde yer alan, işgal altındaki Filistin topraklarındaki duruma ilişkin 7. maddeye de vurgu yaptı. Temsilci, Filistin topraklarının kuşatıldığını ve buradaki yerleşik halkın, İsrail güçlerince maruz kaldığı şiddetin sürdüğünü belirtti.

Filistin sorununun çözümü ve Filistin halkının çektiği acıların son bulmasının, Suudi Arabistan politikasının temel taşlarından biri olduğunu belirtti.

Vasıl, Filistin sorununun çözümüne ilişkin kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışın tahsisisin, İsrail’in 1967’de işgal ettiği tüm Arap topraklarından tamamen çekilip, iki devletli çözüm gereğince bağımsız bir Filistin devleti kurularak sağlanacağının altını çizdi.

Dr. Abdulaziz el-Vasıl, Suudi Arabistan’ın tüm uluslararası girişimlere, barış sürecini korumaya, işgali sona erdirmeye ve Filistin halkına yönelik ihlalleri durdurmaya yönelik çabalara tam destek verdiğini de ifade etti.