Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Kaşıkçı olayıyla ilgili yalan haberlere kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, ülkesinin, Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasının ardından basında çıkan Krallık ve halkını hedef alan yalan haberleri kınadığını vurguladı. Suudi Arabistan’ın yurt içindeki ve dışındaki vatandaşlarının çıkarlarını koruduğunu belirtti. Özellikle de vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kayboluşu konusundaki gerçekleri açıklığa kavuşturmaya önem verdiğinin altını çizdi.

Bakan Nayef, Kaşıkçı’nın öldürülmesine dair kraliyet emri olduğuna dair iddiaların asılsız birer yalan olduğunu belirtti. Suudi Arabistan’ın gelenekleri, normları ve uluslararası yasalara bağlı olduğunu ifade etti. Türkiye ile ortak soruşturma ekibi kurduklarını ve diğer resmi kanallar aracılığıyla işbirliği içinde olduklarına işarette bulundu.

Ayrıca medyanın, olayları aktarmadaki rolünün önemini vurgulayan Suudi Bakan, basın araçlarının soruşturma ve yargı prosedürlerini etkilemeyeceğini vurguladı.

Ulusal İnsan Hakları Derneği ise Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması konusunda Kaşıkçı’nın ailesinin duygularını göz ardı edip, Suudi Arabistan’ın politikasına karşı olan bazı gündem, tutum ve tavırlara hizmet etmek amacıyla çıkan haberler nedeniyle duyulan üzüntüyü ifade etti.

Kaşıkçı’nın kaybolmasını büyük bir endişeyle takip ettiklerine dikkat çeken dernek, Suudi ve Türk hükümetleri arasında adaleti sağlamak ve tüm gerçeği ortaya çıkarmak için ortak çaba ile yürütülecek soruşturmanın, olayın iç yüzünün ortaya çıkışını hızlandıracağına vurgu yaptı.

Dernek Başkanı Dr. Mufleh Kaftani, konunun Suudi-Türk ortak soruşturma ekibine bırakılarak sonucunun beklenmesi gerektiğini söyleyerek, bazı medya organlarının bu konu nedeniyle siyasi ve ekonomik açıdan Suudi Arabistan’ın itibarını baltalamaya yönelik girişimlerde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan Bahreyn Başbakanı Halife bin Selman Al Halife, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan ile yaptığı görüşmede, “Suudi Arabistan’ı desteklemek bizi desteklemektir” diyerek Suudi Arabistan’ın çok önemli bir müttefik olduğunun altını çizdi.