Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan, Katarlılara hac ibadetlerini kolaylaştıracak hizmet | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Katar vatandaşlarına bu yıl hac ibadetlerini gerçekleştirmeleri için Bakanlığın internet sitesi üzerinden yayınlanan özel bir sayfa ile hizmet sunuyor.

Bu adım, Katar’daki hac ve umre işleri idaresi ile yetkili makamların, Katarlı hacıların işlemleri ve gereksinimlerine dair düzenlemelerin tamamlanmasıyla ilgili talebe cevap vermemelerinin ardından atıldı.

Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı’nın (SPA) haberine göre dün, Hac ve Umre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bu yıl hac mevsiminde dünyanın dört bir yanından gelmesi beklenen yaklaşık 2 milyon hacı adayının işlemleri için gerekli düzenlemeler, Kral Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın direktiflerine uygun olarak tamamlanmıştır. İnsani ve manevi potansiyeli harmanlamak, hacı adaylarına hizmet etmek, onları gözetmek ve ibadetlerini rahatlıkla ve huzur içerisinde gerçekleştirmelerini sağlamak için çalışıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamada, “Katar’daki hacı ve umre işleri idaresi, Katarlı hacı adaylarının işlemleri ve düzenlemelerine ilişkin prosedürlerin tamamlanması için yapılan taleplere cevap vermemeleri ve bu durumun daha fazla vakit kaybına sebep olmasını engellemek amacıyla internet sitesi üzerinden gerekli hizmetleri sundu. Hac ve Umre Bakanlığı, Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’nda bu yıl hac ibadetlerini yapmak isteyen Katarlı kardeşlerinin gelişini büyük bir mutlulukla bekliyor. Katarlı hacı adayları, bu yıl 14 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında Hac ve Umre Bakanlığı internet sitesinde yer alan özel sayfa üzerinden kayıtlarını yaptırabilirler” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık, Katarlı hacı adaylarının tıpkı dünyanın dört bir yanından gelen diğer hacı adayları gibi, Mekke, Medine ve diğer kutsal mekanlarda hacılara hizmet eden ulusal kurum aracılığı ile ihtiyaç duydukları hizmetleri (barınma, ulaşım ve diğer gereksinimler) alabileceklerini açıkladı. Katarlı hacı adaylarının geliş ve gidişlerinin Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı üzerinden yapılacağını belirten Bakanlık, Katarlıların, Katar Havayolları dışında herhangi bir hava yolu şirketi ile Suudi Arabistan’a gelebileceklerinin altını çizdi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı açıklamasında, hükümetin, dünyanın dört bir yanından, farklı milletlerden, mezheplerden ve ırklardan gelen misafirlerini ağırladığını ve bu büyük ibadeti başından sonuna kadar rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayacak en iyi hizmetleri sunmaya çalıştığını vurguladı.