Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Sudan’a dev yardım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın talimatı doğrultusunda 458 tonluk gıda, barınak malzemesi ve tıbbi yardım taşıyan gemi dün Port Sudan Limanı’na ulaştı.

Limandaki teslim sürecinde Kızıldeniz Eyalet Valisi Yardımcısı Mustafa Ahmed Nur, Suudi Arabistan’ın Hartum Büyükelçiliği maslahatgüzarı Fahd el Mansur, Kızıldeniz Eyaleti İnsan Kaynakları ve Sosyal İşler Bakanı Fatma Mustafa ve Kızıldeniz Eyaleti Maliye Bakanı Ali Abdüllatif hazır bulundu.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Sözcüsü Dr. Samer el-Jatili, “Merkezin Sudan’a yolladığı gıda ve barınak malzemeleri, Kuzey Kordofan ve Kızıldeniz eyaletlerinde dağıtılacak” açıklamasında bulundu.

Sözcü, Sudan’ın bazı bölgelerinde genellikle yanıcı maddelerden yapılan konutların yangınlara maruz kaldığına dikkat çekerek, bu sebeple büyük miktarda barınak malzemesi sağladıklarını sözlerine ekledi.

El-Jatili açıklamasının devamında, “Bu, Merkezimizin Sudan’a ulaştırdığı ilk yardım değil. Son birkaç gün içinde, Sudan’ın Kızıldeniz kıyısındaki geniş bir alana da gıda yardımı yapıldı” ifadelerini kullandı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Ramazan ayı münasebetiyle ayrıca Hartum, Güney Kordofan, Güney ve Kuzey Darfur gibi bölgelerde 87 bin kişinin katılımının hedeflendiği iftar programları düzenledi.

İnsani yardım girişimleri çerçevesinde Merkez tarafından tüm Sudan eyaletlerinde 40 sağlık merkezi ve 15 sağlık birimine tıbbi malzeme dağıtımı yapılırken, Sudan Kızılayı ile iş birliği içinde Kızıldeniz Eyaleti ve Kuzey Kordofan bölgesinde gıda paketleri ve barınak malzemeleri dağıtıldı.

Sudan genelinde yardımların ulaştığı kişi sayısının 50 bine ulaştığı belirtiliyor.

‘’Siyaset insani yardımları etkilemiyor’’

Öte yandan, Kral Selman Vakfı Acil Yardım Merkezi Müdür Yardımcısı Nasır El Subeyi yaptığı açıklamada, ‘Suudi Arabistan’ın dünyanın dört bir yanına insani yardım ve gıda yardımı sağladığına işaret ederek, “Dün Sudan’a ulaşan gıda, çadır ve tıbbi yardım miktarı 458 tona ulaştı” dedi.

Subeyi, ‘Suudi Arabistan ile Sudan arasındaki ilişkilerin daha iyiye gitmesini umduğunu’ sözlerine ekledi.

Sudanlı gazeteci Muhammed Muhtar ise gönderilen yardımların Sudan ile Suudi Arabistan arasındaki tarihi bağların bir uzantısı olduğunu ve ikili ilişkilerin gücünü yansıttığını söyledi.

Muhtar, “Kral Selman İnsani Yardım Merkezi tarafından yapılan 500 milyon dolar değerindeki yardım, Kızıldeniz ve Kuzey Kordofan bölgelerindeki yoksulların ihtiyaçlarına yanıt olarak geldi’’ şeklinde konuştu.

Bir ay önce Kral Salman Yardım Merkezi’ne yaptığı ziyaretten söz eden Muhtar, burayı dünya çapındaki ihtiyaç sahiplerine yardım sağlayan dev bir merkez olarak nitelendirdi.

Yardımların iki ülke arasındaki siyasi durumdan etkilenmediğinin altını çizen Sudanlı gazeteci ‘’Suudi Arabistan, insani ihtiyaçları politik durumlara bağlamıyor ve siyasetin insani yardımları etkilemesine izin vermiyor” değerlendirmesinde bulundu.