Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Suriye halkına 100 milyon dolar yardım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, ülkesinin Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi aracılığıyla kardeş Suriye halkının acılarını dindirmek için 100 milyon dolar yardımda bulunacağını açıkladı.

Cubeyr, Brüksel’de dün düzenlenen ‘Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Terörist milislerle müttefik olan rejim, zulmün yayılmasının ve işlediği suçların ona zafer kazandıracağını düşünüyor. Onlar sadece varil bombaları ile sivilleri öldürmediler. Aç bırakma ve abluka politikaları, etnik ve mezhepçi temizlik, Suriye şehir ve kasabalarının demografik yapısının değiştirilmesi. Kimyasal silah kullanılması ise bütün dünya için tam bir şok oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Siyasi ve barışçıl çözüm vurgusu

Suriye krizine yönelik tek çözümün siyasi ve barışçıl çözüm olduğunun altını çizen Cubeyr, Suudi Arabistan’ın, Suriye krizine barışçıl çözümler bulmaya çalıştığını söyleyerek, ülkesinin Cenevre 1 Bildirgesi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı gibi uluslararası kararların uygulanmasını talep ettiğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın Suriye muhalefetinin saflarını birleştirme ve onları tek bir tavır takınmaları konusundaki rolüne dikkat çeken Cubeyr, Riyad 1 ve Riyad 2 konferanslarında muhalefeti birleştirmeyi ve birleşik bir delegasyonun oluşturmayı başardıklarını söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın çabalarını desteklediklerini vurgulayan Cubeyr, “Suudi Arabistan, uluslararası kararlar ile onaylanan ateşkes anlaşmaların uygulanmasını, etnik, dini, mezhepsel veya politik bağlantıları ne olursa olsun Suriye’deki herkese insani yardım sağlanmasını, tutuklu ve kaçırılanların hızlı bir şekilde serbest bırakılmasını, kayıp olanların durumunun açıklığa kavuşturulmasını ve savaş suçu işleyen faillerin bireyler ve kurumlar tarafından cezalandırılması talep ediyor” diye konuştu.

140 bin Suriyeli öğrenci Suudi Arabistan’da eğitim görüyor

Suriye’de krizin patlak vermesinden bu yana, Suudi Arabistan 2 milyon ve 400 bin Suriye vatandaşını kabul etti. Onlara vatandaşı gibi davranarak ücretsiz sağlık hakları verip, işgücü piyasasına ve eğitime katılmasını sağladı.Yaklaşık 140 bin öğrenci Suudi Arabistan’da eğitim görüyor.

İnsani yardımı yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı

Suudi Arabistan ayrıca, Türkiye, Ürdün ve Lübnan’daki milyonlarca Suriyeli mülteciyi bu ülkelerin hükümetleriyle koordineli olarak çalışarak destekliyor.

Suudi Arabistan’ın, Suriye içinde veya söz konusu komşu ülkelerde bulunan Suriyeli kardeşlerine yönelik insani yardımı yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı.