Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Suriye’de Esed’in olmadığı geçici hükümete onay | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bazı basın organlarının haberlerine göre, Dışişleri Bakanı Adil el- Cubeyr, Suudi Arabistan’ın Suriye krizini doğru bulmadığını vurguladı. Krize karşı Suudi Arabistan’ın  tavrının değişmediğini , çözümün Uluslararası Güvenlik Konseyi’nin aldığı 2254 sayılı karara ve Cenevre 1 beyannamesi ilkelerine dayanması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkili bir kaynak, bugün bazı basın organlarında Dışişleri Bakanı Adil el- Cubeyr’e atfedilen sözlerin ‘doğru olmadığını’ belirtti. Krallığın Suriye krizine karşı tavrının değişmediğinin altını çizdi.

Mevcut çözüm, Suriye’de bir geçici hükümet kurulmasını ve yeni bir anayasa oluşturulmasını gerektirmektedir. Esed’in, Suriye’nin yeni geleceğinde yeri yoktur. Suriye’de gerçekleşecek olan çözüm, Uluslararası Güvenlik Konseyi’nin aldığı 2254 sayılı karara ve Cenevre 1 beyannamesi ilkelerine dayanmak zorundadır.

Kaynak, ayrıca Suudi Arabistan’ın Yüksek Müzakere Koordinatörlüğü Heyetini, faaliyetlerini ve muhalefetin birleşmesini desteklediğini bildirdi.