Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Türk Büyükelçi’nin sınır dışı edildiği iddialarına yalanlama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara: Said Abdurrezzak/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi’nin ülkeden sınır dışı edildiğine dair iddiaları yalanladı.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz Salı günü Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili soruşturmada Suudi Arabistan’dan tam işbirliği istedi.

Dün Türkiye Dışişlerinden yapılan açıklamada, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdulkerim El-Hireyci’yi dün bakanlığa davet edildi bildirildi. Önal görüşmede, El-Hireyci’ye kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya ilişkin soruşturma sürecinde ‘tam bir işbirliği içinde olunması’ isteğini dile getirdi.

Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, geçtiğimiz Salı günü İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna geldiklerini belirterek, Kaşıkçı’nın konsolosluğa girdiğini fakat çıkmadığını iddia etmişti.

Suudi Arabistan konsolosluğu, Kaşıkçı’nın evlilik işlemleri için konsolosluğa girdiğini fakat daha sonra ayrıldığını açıklayarak bu iddiaları reddetti. Ayrıca Kaçıkçı’nın ailesi Hatice Cengiz ile herhangi bir bağının olmadığını ve iddia ettiği gibi nişanlısı olmadığını açıkladı.

İstanbul Başsavcılığı Cengiz’in durumu bildirmesinin ardından geçtiğimiz Salı günü Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin soruşturma başlattı. Ayrıca Suudi Arabistan da İstanbul’a bir soruşturma ekibi gönderdi.