Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Türk yatırımcılara davet | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan yetkilileri, Türk yatırımcıları Krallık’ta yatırım fırsatlarını değerlendirmeye davet etti. Şu an İstanbul’da düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi’nde, Suudi Arabistan Genel Yatırım Departmanı Başkanı Ayed El-Otaibi 2030 Vizyonu kapsamında yenilenebilir enerji, turizm, sağlık hizmetleri, madencilik, kimya, perakende, askeri ve endüstriyel sektörler olmak üzere 12 ana programın olduğunu söyledi. Otaibi, yıllık yaklaşık 30 milyar dolarlık yatırım öngördüklerini belirtti. Türk yatırımcıları bu programı daha yakından görmek için Suudi Arabistan’a davet etti.

Suudi Aramco Teknik Hizmetler Başkan Yardımcısı Ahmed El-Saadi ise, dünya üzerindeki en büyük petrol rezervinin üzerinde bulunduklarını ve kayda değer miktarda da doğalgaz rezervine sahip olduklarını söyledi. Bu kaynakların, 2030 Vizyonu’nun uygulanması ve başarıya ulaşması için önemli olacağına dikkati çeken El-Saadi, “Petrol ve gaz endüstrisi tarafında yatırımlarımız devam ediyor. Gaz üzerine talep oldukça yüksek” dedi.

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji, ekonomilerini çeşitlendirmeyi ve refah içinde bir gelecek inşa etmek amacıyla belirledikleri 2030 vizyonunun, toplum ve ekonomi üzerine odaklandığını anlattı. Suudi Arabistan hükümeti, oluşturduğu 2030 Vizyonu’nun sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi. Bu kapsamda, Türkiye’deki tüm ciddi yatırımcıları gelip fırsatları görmeye davet etti.

Öte yandan, Türkiye’ye ait ‘Botaş’ firması Türk topraklarında gaz akımını sağlayacak olan Türk Akımı projesini finanse etmek şartıyla, Rus firması ‘Gazprom’ ile anlaşmaya vardı.

Botaş Genel Müdürü Burhan Özcan, dün petrol kongresinin yanında ‘Gazprom’la bu konuda bilfiil anlaşmaya vardıklarını belirtti. Anlaşmanın oranlarıyla ilgili rakamı açıklamayacağını belirterek, “Türk Akımı’nın ikinci hattı için izin alma sürecinin olumlu mecrada devam ediyor, hiçbir engel bulunmuyor.” dedi.

Türkiye’den geçen kara hattı bölümünün borular yoluyla olacağını ve Türkiye’nin Avrupa Yakası’ndan geçeceğini açıkladı. Denizden de kara ile aynı seviyede bina yapımı devam etmekte, herhangi bir sorun bulunmamakta dedi. Ankara ve Moskova geçen Ekim tahmini olarak değeri 12.9 milyar dolar olan projenin resmi olarak uygulanması üzerine anlaştılar. Geçen ay Karadeniz’den geçecek deniz boru hattı yapılmaya başlandı.