Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Yemen Merkez Bankası’na 2 milyar dolar yardım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed bin Abdullah el- Cedan ve Yemen Merkez Bankası Genel Müdürü Muhammed Mansur Zimam bugün Riyad’da Suudi Arabistan’ın Yemen Merkez Bankası’nda 2 milyar dolarlık kredi açması için hazırlanan anlaşmayı imzaladı.

Cedan, anlaşmanın Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in kardeş Yemen halkına sunulan Krallık desteği amacıyla verdiği emirle imzalandığını vurguladı. Yemen Merkez Bankası’na sunulan yardımın toplamda 3 milyar doları bulacağını belirten Cedan, söz konusu desteğin Yemen’deki mali ve ekonomik durumu, özellikle de Yemenli vatandaşların yaşam koşullarına olumlu yansıyan Yemen riyalinin döviz kurunu güçlendirdiğini ifade etti.

Cedan Suudi Arabistan’ın Yemen’in güvenliğini ve istikrarını sağlamak için yürütülen çalışmalara yardımcı olmak amacıyla Yemen hükümetine destek verdiğini yineledi. İranlı Husi milislerinin suçlarından ve ihlallerinden muzdarip olan kardeş Yemen halkının acısını hafifletmek ve ekonomik yüklerle baş etmelerine yardımcı olmak için yürütülen çabaların altını çizdi. Husi milisleri ise devlet hazinesini yağmalamaya devam ediyor. Hükümet kurumlarının gelirlerini ele geçiren Husi milisleri petrol ve türevlerinin satışını da elinde bulunduruyor. Büyük meblağlarda Yemen riyaline sahip olan milisler ayrıca dini veya vicdani bir yaptırım olmaksızın kişisel çıkarları doğrultusunda döviz kurlarını da manipüle ediyor. Bunun sonucunda Yemen riyalinin döviz kuru karşısındaki dengesi bozuluyor.