Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan Yemen’e 60 milyon dolar değerinde petrol yardımı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aden/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan tarafından Yemen’deki enerji santrallerine her ay 60 milyon dolar değerinde petrol ürünleri bağışında bulunulması projesi kapsamında ilk yardımın bugün Aden’e ulaştığı açıklandı.

Yemen hükümetinin denetimi altında 10 bölgedeki 64 elektriktik santralinin işletimi için 62 ton dizel ve 25 ton mazot dağıtımına başlandı. Suudi Arabistan’ın yaptığı bu yardımdan 8.5 milyondan fazla Yemenlinin faydalanacağı tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, Aden’e ulaşan ilk sevkiyat için, “Bugün Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in talimat ile gönderilen petrol sevkiyatın gelişini kutluyoruz. Bu, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Yemen’deki kardeşleri için verdiği talimatın uzantısıdır. Yemen’deki gelişme, İran destekli Husi milislerinin onayını beklemeyecek. Tüm Yemenlilerin gelişimi için öncelik olarak gördüğümüz şeyi yapıyoruz” dedi.

Al Cabir sözlerine, “Bu yardım, Suudi Arabistan’ın Yemen’in gelişimi ve yeniden inşası için ne kadar önemli şeyler yaptığının bir örneğidir. Suudi Arabistan, Yemenli kardeşleri için güzel bir gelecek inşa ediyor. Husi milislerin yaptığı tahribatı görebilirsiniz, Suudi Arabistan tarafından yürütülen kalkınmayı da görebilirsiniz. İki grup arasındaki fark açık ve nettir. İran, füzelerine ve savaşçılarına zaman ayırırken Suudi Arabistan Yemen’in ihtiyaç duyduğu şeylerin inşa edilmesi için çalışıyor” diyerek devam etti.

Öte yandan Yemen hükümeti, Suudi Arabistan’ın Yemen’i Kalkındırma ve Yeniden Yapılandırma programında petrol şirketinden bağımsız temsilcilerle komite oluşturmaya karar verdi. Oluşturulan her komitenin, gönderileri almak, sayaçları kontrol etmek, tedarik edilen yakıt miktarını teyit etme gibi görevleri bulunuyor.

Suudi Arabistan’ın yapmış olduğu bu yardımlar, İran destekli Husi milislerinin Yemen halkı üzerinde açtığı acılarının hafifletilmesi ve ekonomik durumunun iyileştirilmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor.