Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın Bağdat Büyükelçisi, İbrahim el-Caferi’ye güven mektubunu sundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Bağdat Büyükelçisi Abdulaziz bin Halid eş-Şemri, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi’ye güven mektubunu sunduğunu bildirildi. Açıklamada, el-Caferinin Bağdat’taki görevinde başarılar dileyerek, kardeş halkların çıkarlarının gözetilmesi ve desteklenmesi doğrultusunda iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme yollarının ele alındığını belirtti. Ayrıca bakanlık, Suudi Arabistan diplomatik misyonunun Irak’ta başarılı bir şekilde çalışmasını sağlayacak tüm imkanları sunmaya hazır olduğunu açıkladı.

Caferi, her alanda Suudi Arabistan ile ikili ilişkilerin geliştirilmesinin önemine ve bunların iyi yatırım fırsatları sağlayacağına vurgu yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçi eş-Şemri’nin Krallık’ın ikili ilişkileri geliştirme ve iki kardeş ülkenin isteklerini karşılamak üzere güçlendirmeye olan isteği belirtilerek, ülkesinin Necef ve Basra’da konsolosluk açmayı ve ikili ticaret ortaklığı sağlamak için iki ülke arasında Ticaret Koordinasyon Konseyi kurulmasını arzu ettiğini ifade ettiği vurgulandı.

Suudi Arabistan-Irak koordinasyon konseyi yeni işbirliği yolunda ilerliyor

Suudi Arabistan-Irak ilişkileri, haziran ayında Başbakan İbadi’nin Krallık’a yaptığı ziyaret ve iki ülke arasında koordinasyon konseyi kurulması üzerine anlaşma yapılmasının sonrasında büyük bir hızda ilerliyor. Bu konsey ile ilişkilerin birçok alanda gelişmesi hedefleniyor.

Bu bağlamda Koordinasyon Konseyi Irak üyeleri ikinci toplantısını, Irak Planlama ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Selman Cemili başkanlığında Başbakan Genel Sekreterlik Ofisi’nde Irak Bakanları Konseyi üyeleri ve bakanlıkların temsilcileri ile gerçekleştirdi. Genel Sekreterlikte yapılan açıklamada, toplantıda çalışma mekanizmasının görüşüldüğünü, yakında uygulanması beklenen projelerin incelenmesi ve belirlenmesinde, komite üyelerinin hazırlık ve koordinasyon için işlevlerinin belirlendiği bildirildi. Açıklamada, sınır geçişlerinin geliştirilmesi, demiryollarının kurulması ve bu ayın sonunda hava ve deniz taşımacılığının etkinleştirilmesi ile ilgili çalışma evraklarının uygulanmasına ilişkin dosyaların tamamlanmasının gerekliliğini vurguladı.

Bakanlar Kurulu Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, Meclis Koordinatörü Mehdi el-Alak, Irak ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin bir sonraki aşamasında büyük bir işbirliği olacağını, artan ticaret hacmine katkıda bulunacağı ve başta ticari, tarımsal ve endüstriyel alanlar olmak üzere her alanda yatırım imkanı sağlayacağını belirtti.

Alak, Konseyin tüm engelleri kaldırmak, yatırıma teşvik etmek ve Bağdat ile Riyad arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çalışacağını ifade etti.

Heyet Necef’teki stadın açılışına katılacak

Gençlik ve Spor Bakanı Abdulhüseyin Abtan dün Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yayınlanan bildirisinde, Irak ile Suudi Arabistan arasındaki gençlik ve spor işbirliği protokolünün imzalandığını açıkladı

Abtan Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ile imzalanan anlaşmaların Koordinasyon Konseyi çerçevesinde imzalandığını, protokolde tüm spor alanlarında işbirliği ve Suudi Arabistan’da eğitim kamplarının kurulmasının da yer alacağını ifade etti. Suudi Arabistan heyetinin mart ayında Necef’teki stadyumun açılışına katılacağını, bunun Irak stadyumlarına uygulanan uluslararası ambargonun kaldırılması için önemli olduğunu belirtti.

Görüşmelerde ikili ilişkiler ele alındı

Öte yandan Suudi Arabistan-Irak ilişkileri ile ilgili olarak; Irak Meclis Başkanı Selim el Cuburi önceki gün eş-Şemri ile bir araya geldi. Görüşmede, Irak’taki, bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra bölgenin karşılaştığı zorluklarla mücadele etmek için iki ülke arasındaki işbirliği konuları da ele alındı. Taraflar, iki ülke arasındaki ticaretin gelişimi ve yeni fırsatlar görüşüldü.