Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi, Avn’a güven mektubu sundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi Velid bin Muhammed el-Yakub, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a güven mektubu sundu. Cumhuriyet Sarayı’nda düzenlenen törene Lübnan Dışişleri Bakanı Ceibran Basil’in yanı sıra Küba, Filipinler, Meksika ve Fiji büyükelçileri de katıldı. Büyükelçiler, Lübnan ve ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendiren Avn’ın çalışmalarına atıfta bulunarak Lübnan Cumhurbaşkanı’na yürütmekte olduğu görevde başarılar diledi. Avn, elçilere teşekkürlerini ileterek Lübnan’ın birçok alanda ikili ilişkileri güçlendirmek istediğini belirtti.

Velid bin Muhammed el-Yakub, güven mektubunu sunduktan sonra Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’yi ziyaret etti. Görüşmede ikili ilişkiler ve mevcut gelişmeler ele alındı. Büyükelçi Yakub, Çarşamba gecesi Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile de bir araya geldi. Görüşme sonrasında Yakub “İkili ilişkiler oldukça iyi. Toplantı olumlu geçti” açıklamasında bulundu.

1975 doğumlu olan Velid bin Muhammed el-Yakub, kısa süre önce Beyrut Büyükelçisi olarak atandı. Diplomatik Araştırmalar Enstitüsü’nden mezun olan el-Yakub, bu göreve atanmadan önce dışişleri bakanlığı bünyesinde çalıştı. Diplomatik alanda kararlı adımlarla ilerleyen Yakub, ülkesinin büyükelçiliği Paris’e taşınmadan önce 2010-2017 yılları arasında Beyrut Büyükelçiliği’nde danışman olarak çalıştı. Daha sonra Lübnan’dan sorumlu Arap – Körfez İşleri Sekreteri ile birlikte çalıştı. BM’de düzenlenen birçok uluslararası konferansta da Suudi Arabistan’ı temsil etti.