Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın döviz rezervleri 480 milyar dolara ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad/Fethurrahman Yusuf

Suudi Arabistan Para Ajansı (SAMA) Başkanı Dr. Ahmed el-Halifi, Suudi Arabistan ekonomisinde yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.2’lik büyüme yaşandığını ve döviz rezervlerinin 1.4’lük büyüme oranıyla 480 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Mevcut cari hesap verilerindeki iyileşmelere dikkati çeken SAMA Başkanı, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 9.3 milyar dolar olan büyümenin, bu yılın aynı döneminde 18.9 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

Riyad’da bulunan SAMA merkez binasında 54 yıllık rapor verilerini açıklamak üzere düzenlen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dr. el-Halifi, Suudi Arabistan ekonomisinde özellikle 2017 yılında yaşanan gelişmelere dikkati çekti. Halifi, ayrıca yılın ikinci çeyreğinde bankalardan alınan konut kredisi oranlarının da 2.3’lük artışla 57.8 milyar dolara, finansman şirketlerinden alınan oranların ise 7.9’luk artışla 4 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Bankacılık sektörü ile ilgili gelişmelere değinen SAMA Başkanı, rakamların korunmasının iyi bir gelişme olduğunu belirterek, sermaye yeterliliğinin yaklaşık yüzde 21 ile gayet yüksek ve tatmin edici bir oranda olduğunun altını çizdi. Öte yandan Halifi, Temmuz ayı son verilerine göre Aktif Kârlılık Oranı’nın yüzde 2.1, Özkaynak Getirisi’nin ise yüzde 13.8 olduğuna işaret etti.

Kredi / Mevduat Oranı’nı yüzde 90 hedefiyle yüzde 78’e ulaştığını söyleyen Halifi, Likidite Karşılama Oranı’nın ise yüzde 197’e ulaştığını belirtti. Bununla birlikte donuk kredisi (donuk alacaklar) yüzde 1’lik artışla yüzde 1.8 oranına ulaştı.

Özel tüketim harcamaları yüzde 5 arttı

Ulusal mevzuat hesabı istatistiklerine göre, özel tüketim harcamalarının 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 5 arttığını belirten Halifi, SAMA’nın kişi başına tüketim göstergelerinin, geçtiğimiz yıllara oranla daha da arttığını gözlemlediğini söyledi.
SAMA Başkanı ayrıca kişi başına düşen ortalama tüketimin, 2014 ve 2016 yılları arasında önceki dönemlerdeki rakamları aşarak 9,7 bin dolara ulaştığına dikkat çekti.

Fiyat endeksindeki artışla ilgili olarak Halifi, “Suudi Arabistan Sermaye Piyasaları Kurumu’na (CMA) güveniyoruz. Temmuz ayının en son verilerin göre yüzde 2,2’lik bir artış var. Özellikle gıda ürünlerindeki bazı değişikliklerin nedenleri, konut fiyatlarında düşüşlerden kaynaklanıyor. Vadeli ve tasarruf mevduatları hacmindeki yüzde 11’lik düşüşün etkisiyle nakit para arzında en az yüzde 1 oranında gerileme yaşandığına işaret eden SAMA Başkanı, banka kredilerinin özel sektöre oranına dikkat çekerek, dolaşımda olan para miktarında yüzde 2’nin üzerinde bir artış olduğuna ve geçtiğimiz yıl ki yüzde 1.5’luk düşüşe oranla en az yüzde 1’lik yükselme olduğuna işaret etti.

Bununla birlikte Halifi, yılın ikinci çeyreğinde tüketici kredilerinde de yüzde 1’lik, küçük ve orta ölçekli işletmeler kredisinde yüzde 3.9’luk artış olduğunun altını çizdi.

2015, 2016 ve 2017 yıllarında yabancı döviz rezervlerinde yüzde 7’lik bir düşüş olduğunu söyleyen Halifi, bunun önemli bir düşüş olduğunu ve düşmeye devam etmesinin beklenildiğini ifade etti.

42 proje hayata geçirilecek

Öte yandan SAMA Başkanı yeni banka ruhsatlarıyla ilgili olarak, “Bazı yeni şubeler yapım aşamasında olup, bazıları yıl sonundan önce faaliyete geçecek. Maliye Bakanlığı başkanlığında yürütülen SAMA ve CMA’nın dahil olduğu ‘Finans Sektörü Geliştirme Programı’ kapsamında 16’sı finansal teknoloji ile ilgili olmak üzere 42 proje bulunuyor. Bunlardan bazıları gerçekleşti. Bankacılık teknolojisinde özellikle ödemeler konusunda bir takım başarılar elde ettik” şeklinde konuştu.

Finans akademisi kurulacak

Finansal eğitimle ilgili bir oluşumun da katılımıyla tasarruflar üzerinde çalışma ve tasarrufu teşvik etme çabalarının olduğuna işaret eden Halifi, SAMA’nın CMA ile birlikte, finansal farkındalık ve finansal bilgi alanında çalışmaları olduğuna dikkati çekti. Halifi konuyla ilgili olarak, “Kısa bir süre sonra, her iki kurum tarafından her yıl denetlenen tüm finansal sektörlere hizmet eden bir finans akademisi kuracağız” dedi.