Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın egemenliğine yönelik girişimlere karşı dayanışma çağrıları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap ve İslam ülkelerinden, karşı karşıya olduğu haksız medya kampanyası karşısında Suudi Arabistan’a destek gelmeye devam ediyor.

Kuveyt Başbakan Yardımcısı Anas Halid es Salih, “Kuveyt ile Suudi Arabistan arasındaki güçlü kardeşlik ilişkileri göz önüne alındığında, hükümetimiz Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı konusunu takip ediyor. Suudi Arabistan’ın suçlama ve şikayetlerle dolu karalama kampanyasına maruz kalmasından dolayı üzgünüz. Suudi Arabistan’ın uluslararası, Arap ve İslam dünyasındaki yüksek itibarını yok etmeye yönelik yöntemlere karşı çıkıyoruz. Bağımsızlığını ve İslam dünyasındaki geleneksel yerini sarsmaya çalışan bütün güçlere karşı Suudi Arabistan’ın yanındayız” ifadeleri ile desteğini gösterdi.

Kuveyt Bakanlar Kurulu da, Suudi Arabistan’ın barış ve istikrarı desteklemedeki olumlu rolünü takdir ettiklerini açıkladı.

Sudan da, bazı uluslararası güçlerin Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasını istismar etme girişimleri karşısında Suudi Arabistan ile dayanışma içinde olduğunu dile getirdi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin yasal ve diplomatik boyutlarda bu sorunu ele alma çabalarına değinerek, iki ülkenin de İslam dünyasındaki ağırlıkları ve takındıkları rolün bilincinde olduğunu belirtti.

Sudan’daki Ensar el-Sünne el-Muhammediye grubu, Suudi Arabistan’ın yanında durma çağrısında bulunarak, Suudi Arabistan’ın, Müslümanlar ve İslam ülkelerini zayıflatarak bölgedeki düşmanları güçlendirmeyi hedefleyen bir saldırı ve propaganda kampanyasına maruz kaldığını dile getirdi.

Prens Halife bin Salman Al Halife başkanlığındaki Bahreyn Bakanlar Kurulu da, tam bir dayanışma ile Suudi Arabistan’ın yanında durduğunu belirterek, yanlış iddialar veya asılsız suçlamalarla ülkeye zarar vermek isteyen bütün girişimleri kınadı.

Komorlar Cumhuriyeti de, bölgesel ve uluslararası statüsünü zayıflatma için girişimlerine karşı Suudi Arabistan ile tam bir dayanışma halinde olduğunu belirtti.

Eski Lübnan Başbakanı Temmam Selam ise, “Bu kampanyaların ardındaki taraflar, Suudi Arabistan’ın imajını bozmak ilaveten siyasi ve ekonomik olarak hedef almak amacıyla Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasını bahane ediyor” dedi.

Eski Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora da, Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Türkiye’de ortadan kaybolma nedenlerinin ortaya çıkarması için bir Türkiye ile ortak bir komite oluşturma adımına övgüde bulundu.

Moritanya, söylentileri kabul edip hüküm vermede acele etmek yerine bekleme çağrısında bulundu.