Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın el-Avamiye şehrindeki Musavara sokağı hakkında 7 gerçek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bir dönem şiddetli çatışmaların merkezi olan Suudi Arabistan’ın el-Avamiye şehrindeki Musavara sokağı, eski günlerin izlerini silecek şekilde yeniden imar ediliyor.

Musavara sokağı neresi?

Musavara sokağı, Suud’un doğusundaki el-Avamiye ilçesinde bulunan, hiç nüfusu olmayan kadim bir sokaktır. Suud emniyet güçleri ile terörist gruplar arasında alışılagelen çatışmalar sonrası, sokak değerlendirilip konutlar yerleştirilmeye başlanmıştır. Sokak halkına tazminat verilmek üzere, evlerin fiyatları azaltılıp değerlendirilmiştir.

Sokağın yeni hali ve ayrıntıları?

Suud hükümeti, bu sokak üzerinde yeni projesini uygulamak için çabalıyor. İş yerleri, çarşıları, halka açık kütüphanesi, kültür merkezi, spor salonları, lokantaları, konferans salonları, yatırım binaları ve anaokullarını barındıran sokak projesinin örnek resimleri yayınlandı.

Teröristler?

Bu terörist gruplar, halkın arasında fitne çıkarmak için uyuşturucu ve silah ticareti yapan, cinayetler işleyen dış gruplarla bağlantılı bir grup.

Teröristler kendilerini nasıl koruyor?

Teröristler, vatandaşların evleriyle çakışan terkedilmiş eski sokağın binalarını, silah ticareti ve uyuşturucu satıcılığı için aynı zamanda güvenlik güçleri ve masum vatandaşlara ateş açmak için sığınak olarak kullanıyor.

Diğer taraftarların da toplandığı mekan?

Sokak, civar sokaklardaki terörist grupların da toplanmasıyla, cinayet suçlarının işlendiği ve vatandaşların kaçırıldığı bir merkez haline geldi.

Musavara ahalisinin bu şiddete karşı tutumu?

Suudi Arabistan da bulunan yaklaşık 300 din adamı, ülkenin güvenliğini sağlamak adına hükümet ve güvenlik güçleri ile destek ve dayanışma içinde olduklarını duyurdu.

Suud hükümetinin tutumu?

Suud hükümeti devletin istikrarını ve vatandaşların güvenliğini hedefleyip, insanlara zarar sağlayan bu çemberi daraltmak ve bölge ahalisinin maslahatı adına örnek projesini uygulamak için çalışmalarını sürdürüyor.