Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Suudi Arabistan’ın güvenliği BAE’nin güvenliğidir” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed el-Nahyan, İran’ı “haydut bir devlet” olarak nitelendirdi ve bölgedeki güvenliği sarsmakla suçladı. İran’ın “düşmanca davranışını hiçbir zaman durdurmadığına” ve terörist gruplara destek verdiğine dikkati çeken Abdullah bin Zayed, Tahran’a işgal ettiği üç BAE adasını (Büyük Tunb Adası, Küçük Tunb Adası Ebu Musa Adası) “ya doğrudan müzakereler ya da uluslararası tahkime başvurma yoluyla” iade etme çağrısında bulundu.

Şeyh Abdullah bin Zayed, BM Genel Kurulu’nun New York’ta düzenlenen 73. dönem toplantısında yaptığı konuşmada “Orta Doğu’da bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanması, bölgemizin karşı karşıya kaldığı tehlikelerin farklı boyutlarını ele alan kapsamlı bir yaklaşım gerektiriyor” ifadelerini kullanırken, dört tehlikenin bulunduğuna işaret etti. Birinci tehlikenin, “Arap dünyasının işlerine yönelik dış müdahale” ile ilgili olduğunu belirtti. “Başta İran olmak üzere bazı bölgesel ülkelerin kaos ve şiddeti yayarak bölgenin güvenliğini sarsmaya çalıştıklarını” kaydeden Dışişleri Bakanı, İran’ın girişimlerinin, Arap coğrafyasında benzeri görülmemiş şekilde genişlediğini söyledi. Zayed, “Bu tehditler Yemen’e ve İran balistik füzelerinin saldırılarına maruz kalan Suudi Arabistan’a ulaştığında seyirci kalamadık. Suudi Arabistan’ın güvenliği bizim güvenliğimizdir. Yemen’deki meşruiyeti destekleyen koalisyon, darbeci Husilerden kurtulmayı ve İran’ın girişimlerini engellemeyi hedefliyor” dedi. Koalisyon güçlerinin askeri operasyonlarını, siyasi bir çözüm fırsatını güçlendiren stratejik bir değişiklik yapmak üzere Hudeyde’yi kurtarmak için başlattığına” dikkat çeken Zayed, “İran’a duyulan güvensizlik ve nükleer emellerinden duyulan korku, bölgemizle sınırlı değil” dedi. ABD’nin İran’la olan nükleer anlaşmadan geri çekilmesinin ve yeniden yaptırımlar uygulamasının İran’ın bu girişimlerinden kaynaklandığını söyleyen BAE Dışişleri Bakanı, “Çünkü Tahran, bölgedeki düşmanca davranışlarını hiçbir zaman durdurmadı ve kitle imha silahları geliştirme isteğinden vazgeçmedi” ifadelerini kullandı.

Abdullah bin Zayed, ikinci tehlikenin, “radikalliğin, terörün yayılması ve radikal ve terörist grupların modern teknolojik araçları tehlikeli fikirlerini yaymak için kullanması” olduğunu belirtti. Zayed, “Bazı ülkelerin medya platformlarını “nefreti körüklemek ve radikal ve terörist grupların propagandasını yapmak için kullanması nedeniyle durumun daha tehlikeli hale gelmekte olduğunu” ifade etti. BAE’li bakan, “Bu durumun, Birleşik Arap Emirlikleri ve kardeşleri Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn’i terörle mücadele kapsamında ve bölgede güvenliğin sağlaması zorunluğunun bir parçası olarak Katar’a karşı yönetim önlemleri almaya sevk ettiğini” söyledi.

Üçüncü tehdidin, “bölgedeki krizlerin sürekliliği ve bu krizleri politik çözümler olmaksızın yönetmekle yetinilmesi” olduğunu kaydeden bakan, “Filistinli kardeşlerimizin çektiği acıları sona erdirmek için kapsamlı, kalıcı ve adil bir çözüme ulaşılmasını bekliyoruz” dedi.

Son olarak dördüncü tehdidin ise ekonomik ve insani durumların kötüleşmesinden kaynaklandığına inandığını dile getiren Şeyh Abdullah bin Zayed el-Nahyan, “Geleceğe yönelik refah sağlamak için kararlılıkla çalışma” çağrısında bulundu. Bakan son olarak İran’ı Büyük Tunb, Küçük Tunb ve Ebu Musa adalarını BAE yönetimine iade etmeye çağırdı.