Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın ilk kadın şoförünün hikayesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’da Kral Selman bin Abdulaziz’in, geçtiğimiz Eylül ayında kadınların araba kullanmasını öngören kararı onaylaması, ülkede kadın şoför istihdamının kapılarını açtı.

Dün yasağın kalkmasıyla birlikte internet siteleri ve akıllı uygulamalar üzerinden ulaştırma hizmeti veren firmalar, kadın çalışanları işe almak için yarışa girdi.

Kadın sürücüler de yeni iş kolu için hevesli. Bu kişilerden biri de Careem firması adına çalışan 12 kadın sürücüden biri olan Rim Ferhat. AFP’ye açıklama yapan Ferhat, resmi yasağın kalkmasıyla ilk müşterisini almak için beklerken oldukça heyecanlıydı. “Bu Careem firmasındaki ilk yolculuk. İlk müşterimi ve tepkisinin nasıl olacağını görmek için sabırsızlanıyorum” sözleriyle duygularını dile getiren Rim, ilk iş gününde sevinçten iki kez ağladığını belirtti. Rim Ferhat, “Sabah çalışmaya başladığımda gözyaşlarımın sel gibi aktığını hissettim. Arabayı durdurup dışarı çıkıp ağladım. Bunun normal olduğunu düşünüp yeniden arabaya binerek yoluma devam ettim. Verdiğim tepki beni şoke etti. Artık araba kullanabildiğimize inanamıyorum. Bu bir hayaldi” şeklinde konuştu.

Bir süre susan ve ardından devam eden Ferhat, “Bunu beklemiyordum. Bunu başarabildiğim için yapıyorum. İçimizden birinin ilk adımı atması gerekiyordu” dedi.

Müşteri Leyla Aşri, şoförünün Rim olduğunu görünce çok mutlu oldu. Aşri, Rim’i görünce, “Aman Allah’ım, inanamıyorum. Burada olduğumuza inanamıyorum. Önde yanına oturabilir miyim?” diye sordu.

Tıp fakültesi öğrencisi Leyla, gülümseyerek, her zaman kadın şoför seçeceğini söyledi. Leyla, “Kendimi daha güvende hissediyorum. Bir kadın olarak günlük hayatta kadın-erkek ayrımcılığına maruz kalıyorum. Ancak bugün bu konuda muhteşem hislere sahibim. Yalnız mevzu sadece bu da değil. Bir de kadınların iş hayatına katılması durumu var” şeklinde konuştu.

Müşteri Leyla Aşri, Twitter hesabından arkadaşlarıyla aracının geldiğini ve sürücüsünün bir kadın olduğunu paylaştığını söyledi.

Careem’in kadın şoförlerinden Ferhat, bu işin yanı sıra babasıyla kalite denetim danışmanı olarak çalışıyor, ayrıca yaşam koçu olabilmek için uğraşıyor. Rim Ferhat, kız kardeşiyle birlikte Kızıldeniz’de dalış yapmayı da seviyor.

Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde bulunan Careem firması, mobil uygulama aracığıyla ulaşım hizmeti vermekte. Careem gibi mobil uygulama üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber firması da Suudi kadın sürücülere iş imkanı sunacağını açıkladı.

Dün kadın şoförlerin ilk iş günü sebebiyle ofislerinde kutlama yapan Careem firmasının elindeki istatistiki bilgilere göre, Suudi Arabistan’daki müşterilerinin yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Uber ise Suudi Arabistan’daki müşterilerinin yüzde 80’inin kadın olduğunu tahmin ediyor.

Bu arada Careem’in Kurucu Ortağı Abdullah İlyas, geçtiğimiz Eylül ayından beri yaklaşık 2 bin Suudi kadının Careem ruhsatı için başvuruda bulunduğunu belirtti. Uber firmasının da önümüzdeki sonbaharda kadın sürücülerle çalışmaya başlayacağı öğrenildi.

Abdullah İlyas, başvuruda bulunan kadınların oldukça farklı geçmişlere sahip olduğunu söyleyerek, “Kadın çalışanlarımız arasında üniversite mezunları, yüksek lisans diploması olanlar ve herhangi bir mezuniyeti bulunmayanlar da mevcut. Tam zamanlı çalışmak isteyen kadın iş adaylarımız da var. Bir kısmı da yalnızca ek gelir elde etmek için yarı zamanlı çalışmak istiyor” dedi.

Söz konusu kadınların çoğu da Rim gibi, yabancı ülkelerden alınan sürücü ehliyetine sahip. Bazı ülkelerden alınan sürücü belgeleri, direkt Suudi Arabistan ehliyeti ile değiştirilebiliyor. Söz konusu adayların herhangi bir kursa gidip, eğitim almalarına gerek kalmıyor ve sınavdan muaf tutuluyorlar.

Careem firması sürücüleri, ister kadın ister erkek her müşteriyi istenilen yere ulaştırıyor. Her sürücü ve müşteri, yolculuğu istediği yerde sonlandırma hakkına sahip bulunuyor.