Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın ilk petrol yardım sevkiyatı Yemen’e ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın “Yemen’in İnşası ve Kalkınması” programı kapsamında Yemen’deki enerji santrallerine her ay 60 milyon dolar değerinde petrol türevlerinin taşınacağı yardım sevkiyatlarının ilki dün Aden Limanı’na ulaştı.

Petrol şirketi, Yemen hükümetinin denetim ve kontrolünde 62 bin ton dizel ve 25 bin ton mazotu toplam 10 ildeki 64 elektrik santraline yönelik dağıtımına başladı. Yardım programından 8.5 milyondan fazla Yemenli vatandaşın faydalanacağı tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, Aden’e ulaşan ilk sevkiyat ile ilgili Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bugün Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in hibe ettiği petrol sevkiyatı yardımının gelişini kutluyoruz. Bu, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Yemen’deki kardeşleri için verdiği talimatın uzantısıdır. Yemen’deki kalkınma, İran destekli Husi milislerinin siyasi çözümleri kabul etmemesini ve merkez bankasını soyma yoluyla Yemen halkını açlığa mahkum etmesini beklemeyecek. Bilakis imar ve inşaya başladık. Bütün Yemenlilere yönelik yardım ve kalkınma bağlamında gerekli gördüğümüz öncelikleri yerine getiriyoruz” dedi.

“Suudi Arabistan, Yemen’in ihtiyaçlarını karşılamak için kapsamlı bir çalışma yürütüyor”

Al Cabir açıklamasının devamında ise şunları söyledi; “Gerçekçi bir örnek olarak Yemen’in İnşası ve Kalkınması programı, Suudi Arabistan’ın Yemenli kardeşleri için güzel bir gelecek inşa etmeye ne denli ciddiyetle yaklaştığını gösteriyor. İran destekli Husi milislerin yaptığı tahribatı görüyorsunuz, Suudi Arabistan’ın yürüttüğü imar ve kalkınmayı da görüyorsunuz. İki durum arasındaki fark açık: İran, vaktini ve kaynaklarını savaşçı ve füze kaçakçılığına ayırırken, Suudi Arabistan Yemen’in ihtiyaç duyduğu şeylere yönelik kapsamlı bir çalışma yürütüyor.”

Yemen hükümeti Suudi Arabistan’ın Yemen’in İnşası ve Kalkınması programı kapsamında petrol şirketinden bağımsız temsilcilerle komite oluşturdu. Oluşturulan her komitenin, gönderileri almak, sayaçları kontrol etmek, tedarik edilen yakıt miktarını teyit etme gibi görevleri bulunuyor.

Suudi Arabistan’ın yapmış olduğu bu yardımlar, İran destekli Husi milislerinin Yemen halkı üzerinde açtığı acılarının hafifletilmesi ve ekonomik durumunun iyileştirilmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor.