Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu: Kaşıkçı’yı bulmak için çaba sarf ediyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi, bazı Türk yetkililerin Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde olduğuna dair açıklamalarını “talihsiz” olarak nitelendirdi.

Uteybi konuşmasının devamında, “bu iddianın gerçeklerden ve delillerden ziyade birtakım kimselerin söylentilerine dayandığını” söyledi.

Uteybi, cumartesi günü konsolosluk merkezinde, Reuters haber ajansına verdiği röportajda, “Kaşıkçı’nın konsoloslukta ya da Suudi Arabistan’da olmadığını vurgulamak isterim. Konsolosluk ve büyükelçilik onu bulmak için çaba sarf ediyor ve yaşanan bu olaydan ötürü üzüntü duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Reuters ekibinin İstanbul’un kuzeyinde bulunan 6 katlı Konsolosluk binasında gözlem yapmasına izin verdiğini kaydeden Uteybi, “Türkiye’nin yetkili makamları ile Suudi yetkili makamları arasında temaslar mevcut. Bekleyelim ve sonuçları görelim” dedi.

Kaşıkçı’nın akıbeti konusunda herhangi bir sorumlulukları olmadığını ifade eden Uteybi, garaj, ofisler, tuvaletler, güvenlik odaları ve depo da dahil olmak üzere Konsolosluk binasının tüm kısımlarını gazetecilerle birlikte gezdi.

Uteybi, Kaşıkçı’nın Konsolosluk binasını terk etmediği iddialarını da yalanladı. Konsolosluk binasında ön ve arkada olmak üzere iki girişin bulunduğunu kaydeden Uteybi, “Kaşıkçı bunlardan herhangi birinden binayı terk etmiş olabilir. Onun Konsoloslukta olduğuna dair olan konuşmalar sadece söylentilerden ibaret” dedi.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu, Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın kaçırıldığına dair iddiaların asılsız olduğunu kaydederek, “Bir Suudi vatandaşının diplomatik bir misyon tarafından kaçırıldığı varsayımının iğrenç olduğunu düşünüyorum” dedi.