Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı davasına ilişkin attığı adımlar takdir topluyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı davasına ilişkin ciddiyetle attığı adımlara Arap ülkeleri ve kuruluşlarından övgü geldi.

Suudi Arabistan Başsavcılık Sözcüsü tarafından dün başkent Riyad’da düzenlenen basın toplantısında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili soruşturma sonuçları açıklandı.

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili 21 şüpheliden 11’ine isnat edilen suçlara dair dava dosyasının mahkemeye gönderildiğini bildiren Sözcü, 5 kişinin idamının istendiği bilgisini paylaştı.

Bahreyn verdiği güçlü desteği yineledi

Bahreyn, Suudi Arabistan’a ve konuyla ilgili attığı adımlara verdiği güçlü desteği yinelerken söz konusu adımların Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı davasıyla ilgisi olanların hesap vermesi ve cezalandırılması konusundaki kararlılığını yansıttığını bildirdi. Ayrıca adaleti sağlamaya, gerçekleri bütünlük ve şeffaflıkla açıklığa kavuşturmaya olan tam bağlılığını gösterdiğini belirtti.

Riyad’ın bölgedeki ve dünyadaki istikrar ile barışın temeli olduğunu vurgulayan Bahreyn ayrıca tüm halklar için sürdürülebilir kalkınma, refah ve istikrarın sağlanmasında hayati ve stratejik rolüne dikkat çekti. Bu konunun Suudi Arabistan’ın egemenlik, güvenlik ve istikrarını bozma amacıyla siyasileştirilmesi ya da uluslararası boyuta taşınmasını tamamen reddettiğini duyurdu.

KİK: Soruşturmaların seyri açık ve şeffaf bir şekilde verildi

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Abdullatif el-Zayani, Başsavcılık Sözcüsü tarafından dün yapılan açıklamayla Suudi Arabistan’ın söz konusu davanın siyasallaştırılmadan uzaklaştırması için gerekli adımları atma taahhüdünü teyit ettiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ yetkili makamları tarafından sağlam atılan adımların Kral Selman bin Abdulaziz’in emri ile hayata geçirildiğini dile getiren el-Zayani, Başsavcılık tarafından verilen bilgilerin soruşturmaların seyrini açık ve şeffaf bir şekilde ortaya koyduğunu dile getirdi.

İİT: Bütün sorulara yanıt verildi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Dr. Yusuf el-Useymin de Suudi Başsavcılığı’nın akıllardaki bütün sorulara yanıt verdiğini ve suça karışanların rollerini belirleyerek bunu açık bir şekilde ilan ettiğini söyledi.

Arap Birliği’nden destek

Arap Birliği de Kaşıkçı davasına ilişkin Suudi Arabistan tarafından atılan adımların cinayetten sorumlu olanlara ulaşma konusuna büyük bir dikkatle eğildiğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca, Türk tarafının da ellerindeki mevcut kanıtları sunmasının ve iki ülke arasında iş birliği için bir mekanizma kurulmasına ilişkin Suudi Arabistan’ın talebine cevap vermesinin önemini vurguladı.

Filistin’den takdir

Filistin Devlet Başkanlığı, Suudi Arabistan Başsavcılığı tarafından açıklanan karar ve eylemleri takdir ettiğini dile getirerek tüm bunların Kral Selman ve Veliaht Prens’in adalet ve hukukun uygulanması konusundaki kararlıklarını yansıttığı ifade etti.

Bağımsızlığıyla tanınan Suudi yargısına duyduğu güveni teyit eden Filistin liderliği konunun siyasileştirilmesinin reddedildiğini kaydetti.

Arap Parlamentosu tam bir dayanışma içinde

Arap Parlamentosu Başkanı Meşal bin Fehm es-Silmi de gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmanın sonuçlarının Suudi Başsavcılığı tarafından şeffaf bir şekilde ortaya konulmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Es-Silmi, Arap Parlamentosu’nun konuyu istismar edenlerin yanı sıra Arap ve İslam dünyasında merkezi konumdaki bir ülkenin prestij ve statüsünü zayıflatmak için siyasileştirmeye çalışanlara karşı Suudi Arabistan ile tam bir dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts

Follow Me:
FacebookGoogle PlusYouTube