Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın Lübnan Büyükelçisi’nin Beyrut temasları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın yeni Beyrut Büyükelçisi Velid el-Yakub, Lübnan hükümet yetkilileriyle temaslarına devam ediyor. Büyükelçi, Lübnan’daki ve bölgedeki gelişmelere dair hükümet yetkilileriyle görüşmelerinin devam ettiğini duyurdu.

Büyükelçi el-Yakub yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin sembolik bir öneme sahip olduğunu ve Lübnan ile Suudi Arabistan arasında yeniden oluşan olumlu havadan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Lübnan’ın güçlendirilerek eski haline geri getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Lübnan’ın bölgesel çatışmalardan uzak tutulması gerektiğini söyleyen Büyükelçi ülkenin özellikle Suudi Arabistan ile ilişkilerinin korunması gerektiğine dikkat çekti. Büyükelçi, Suudi Arabistan’ın Lübnan’a silahlanması için verdiği destek programının da yeniden etkinleştirilmesini istedi.

Büyükelçi el-Yakub, Beyrut yönetimiyle gerçekleştirdiği temaslara ilişkin yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşmemiz oldukça güzel geçti. Birçok konudaki görüşlerimiz aynı. Lübnan’a ve bölgeye dair görüşmelerimiz sürecek” ifadesini kullandı.

Büyükelçi temasları kapsamında Maarab’da Lübnan Kuvvetleri Partisi Genel Başkanı Samir Caca’yı ziyaret etti. Görüşmeye Lübnan Enformasyon Bakanı Melhem Riyashi de katıldı.

Caca yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan’ın Lübnan Büyükelçisi’ni kabul etme şerefine sahip oldum” dedi. Caca herkesi iki ülke arasındaki tarihi ilişkiyi eski haline getirmek için çalışmaya çağırdı. “Özellikle Lübnan, Suudi Arabistan’dan iyilik dışında başka bir şey görmedi. Aksini söyleyenler bunu kanıtlasın” ifadesini kullandı.

Büyükelçi el-Yakub da bir saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Caca ile Suudi Arabistan arasında asla bir sorun olmadığının teyit edildiğini bildirdi. Beyrut Büyükelçisi olarak atandıktan sonra Lübnan ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkinin geliştirilmesi için çalışmalarının süreceğini belirten el-Yakub, “İnşallah her şey güzel olacak” temennisinde bulundu.