Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 hedeflerini gerçekleştirme yolu: Yönetim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Medine: Abdulhadi Habter

Medine Kalkınma İdaresi Başkanı ve Medine Valisi Prens Faysal bin Selman, Medine Kalkınma İdaresi tarafından düzenlenen ‘Uluslararası İnsancıl Şehirler Konferansı’ oturumunda yatığı konuşmada dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara ‘Halka açık en iyi yer neresi ve neden?’ sorusunu yöneltti.

Soru, tüm katılımcıların akıllarında mekânların kıyaslandığı bir yolculuk başlattı. Soruya verilen cevaplar ise birbirinden farklıydı. Project for Public Spaces (PPS) Kurucusu ve Başkanı Şehir plancısı Fred Kent, bu soruyu içinde barındırdığı çeşitlilik nedeniyle özel bir atmosferi olduğunu düşündüğü New York olarak yanıtladı. “New York, dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getirmesi nedeniyle dünyanın en iyi şehirlerinden biri” ifadelerini kullandı. Fred Kent’in görüşüne katılan Atelier Dreiseitl firmasının kurucusu Herbert Dreiseitl de merkezinde farklı ırk ve renklerde akan yaya trafiğinin doğası nedeniyle New York’un en iyi yerlerden biri olduğunu söyledi. New York’taki Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Çalışmaları Direktörü ve Michael Sorkin Studio Başkanı Michael Sorkin, çok sayıda ziyaretçi akınına uğrayan büyük mimari şaheserleri bünyesinde barındırdığı gerekçesiyle soruyu Viyana diyerek yanıtladı. Şehir Laboratuarları Genel Müdürü ve Atlantis Küresel Strateji Direktörü Robert Paul ise soruyu arkadaşların ve ailelerin buluştuğu eğlence yerleri ve kafeleri sebebiyle Portland’daki küçük bir kasabanın dünyanın en iyi yerlerinden biri olabileceği şeklinde yanıtladı.

Yönetimin insancıl şehirler projesinin başarısına yol açan en önemli ilkelerden biri olduğunun altını çizen uzmanlar Suudi Arabistan’ın özellikle Vizyon 2030 hedeflerine ulaşmasında mali ve idari yetkililerin rollerine ve sorumluluklarını yerine getirmelerine dikkat çektiler.

Medine’deki Taibah Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası İnsancıl Şehirler Konferansı oturum aralarında konuşan hükümet yetkililerine göre Suudi Arabistan bugün devlet kurumlarının rollerini birleştirme, görev ve yetkileri tanımlama, harcamaların verimliliğini artırma, fonların israfını durdurma, programların ve planların düzgün bir şekilde uygulanmasına çalışıyor.
Ekonomi ve Planlama Bakanlığı müsteşarı Gada es-Sibai konuşmasında “Şehirleşme için en önemli ilkelerden biri görevleri, rolleri ve sorumlulukları açıkça tanımlayan, mali ve idari yetkileri belirleyen bir yönetimdir” ifadelerini kullandı.

Planların tamamlanmış olması gerektiğinin altını çizen es-Sibai açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bölgesel ve yerel düzeyde üstlendiğimiz tüm inisiyatifleri ve bu girişimlere tahsis edilen bütçeyi gözden geçirmeliyiz. Daha sonra bunların uygulanması konusunda kurumlar arasında bir anlaşmaya varmalıyız. Bölgeler için temel bir başlık olan yetki ve işlevlerin gözden geçirilmesi konusunda anlaşma var. Bölgesel ve yerel düzeyde görev ve yetkilerin yeniden gözden geçirilmesinin yanı sıra idari ve mali güçlerin gözden geçirilmesi de önemlidir.”

Teknik ve Mali İşlerden Sorumlu Maliye Bakanı Yardımcısı Hindi es-Suheymi, Bakanlığın şu anda bölgelerin bütçelerini incelediğini, bunun da hükümet harcamalarının verimliliğini artırmaya yardımcı olduğunu ve bölgelerin önceliklerinin belirlenmesinde esneklik sağladığını belirtti. “Bölgenin bütçelerini birleştirmek, bölgelerdeki hükümet harcamalarının verimliliğini artırmaya yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanlığı’nın ayrıca tüm devlet kurumlarına merkezi bir satın alma yöntemi bulmak için çalıştığını belirten es-Suheymi, hükümet satın alma ve rekabet sisteminin en kısa sürede, en iyi mesleki uygulamalarla uyumlu, müteahhitler ve tedarikçiler için gerekli şartları karşılayan, sıkıntıları gideren ve projeleri tamamlayan son haliyle birkaç ay içinde yayınlanacağını kaydetti. Bölgesel bütçelere yönelik çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çeken Bakan Yardımcısı, “Bütçenin hazırlanmasında büyük bölgeler ve programlar düzeyinde geçiş aşamasındayız. Bugün bu bölgelerin yönetimleri karşımızdaki en büyük engeldir” dedi.

Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı Müsteşarı Kuteybe es-Sadun, Bakanlığın insancıl şehirler ve bitki örtüsünün artırılması çerçevesinde 2020 yılına kadar tüm bölgelerde 12 milyon ağaç dikme girişimine dikkat çekti. Müsteşar es-Sadun, “İnsancıl şehirler projesini desteklemek için milli parkları geliştirmeye çalışıyoruz. Bakanlık, Suudi Arabistan’ın dört bir yanında bulunan 100’den fazla ulusal park ve siteyi geliştiriyor” ifadesini kullandı.

Hac ve Umre Bakanı Yardımcısı Abdulfettah Meşat da Bakanlığın hac ve umre ibadetlerini yerine getirmek üzere gelenlerin buradaki deneyimlerini nasıl daha iyi hale getirebileceklerine dair bir girişim başlattığını belirtti.