Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Al-i Cabir, Griffiths ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al-i Cabir, dün, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile Riyad’da bir araya geldi. Görüşmede, Yemen’deki son durum ve Suudi Arabistan’ın BM tarafından sürdürülen barış çabalarına vereceği destek ile Yemen halkına insani yardım ulaştırılması, Husilerin silah kaçakçılığının önüne geçilmesi ve İran destekli Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik balistik füze saldırılarının durdurulması konuları ele alındı.

Görüşme, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan ve Büyükelçi Al-i Cabir’in başkanlığını yaptığı Suudi Arabistan’ın Yemen İnsani İşler Merkezi binasında gerçekleştirildi.

Griffiths, dün, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den, Riyad’a gelmiş ve Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin yanı sıra, Yemen Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mihlafi ile görüşmüştü.

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, ayrıca, Yemen’in Riyad Büyükelçiliği binasında, Yemen siyasi parti ve oluşumları temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirmişti.

Siyasi parti ve siyasi oluşum temsilcileri, yapılan görüşmede, Körfez girişimi, Yemen ulusal diyalog görüşmeleri sonuçları ve BM’nin 2216 sayılı kararı çerçevesinde barış için atılacak her türlü adıma destek verdiklerini belirterek, Husi militanların Suudi Arabistan topraklarına balistik füze saldırısı düzenleyerek, barışa inanmadıklarını bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

Silahlar devlete teslim edilmeden barış imkansız

Yemen’deki siyasi sürecin akamete uğramasından sorumlu olanları tespit eden uluslararası kararların uygulanmasını talep eden siyasi parti ve oluşum temsilcileri, Husi militanların askeri darbeyle ele geçirdiği silahları devlete teslim etmeden ve işgal ettikleri devlet müesseselerinden çekilmeden barışın imkansız olduğunun altını çizdi.

Griffiths ise görüşmelerde, Yemen’de barışı sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü ve görüşmeleri bu çerçevede önemli bir hazırlık olarak gördüğünü ifade etti.