Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın Yemen’e yaptığı yardım iki yıl içinde 8 milyar doları aştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, son iki yıldır Yemen’e sağladığı yardım miktarının Yemen Merkez Bankası’na destek olmasının yanı sıra insani yardım, kalkınma ve devlet yardımı dahil olmak üzere tek başına 8 milyar doları aştığını açıkladı.

Suudi yönetimi, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi aracılığıyla, Husi milisleri ve eski Cumhurbaşkan Ali Abdullah Salih’in güçleri tarafından zorla asker yapılan ancak daha sonra kurtarılan 2 bin Yemenli çocuğun rehabilite edilmesini amaçladığını açıkladı.

Merkezin Sözcüsü Dr. Samer el-Catili, Suudi Arabistan’ın son 20 yılda insani yardım konusunda 65 milyar dolardan fazla harcama yaptığını söyledi. “Çalışmalarının 37 ülkeyi kapsadığını ve son 20 yılda Suudi Arabistan, milli gelirin yüzde 1,9’u kadar yani 65,9 milyar dolar yardım sağlamıştır” dedi. Birleşmiş Milletlerin yoksul ülkelere verdikleri yardım oranı% 0,07 iken Krallık’ın yardım veren ülkelerden üç kat fazla yardım yaptığını belirtti.

El-Catili, Suudi Arabistan’ın son iki yıl içinde Yemen’e sağladığı yardımlar hakkında detaylar verdi.
Birleşmiş Milletler’in 2017 raporuna göre ülkeden göç eden kişilerin sayısı 3.11 milyona ulaşırken, 9.8 milyon insanın yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler’in Yemen’de insani yardım talebinde bulunduğu toplam gelir 2.3 milyar dolardı ve bu miktarın yüzde 42’sini , 967 milyon dolara tekabül eden kısmını Suudi Arabistan karşıladı. Toplam 11,9 milyondan 3.4 milyonun üzerinde insana yardım sağladı. 2.5 milyon kişi aylık Dünya Gıda Programı’ndan yardım alıyor.

El-Catili, Krallık’ın Mayıs 2015’ten bu yana Yemen’de 289.000’den fazla öğrenciye 478.000’den fazla hastaya, eğitim ve sağlık hizmeti verdiğini söyledi. Kadınlar için 118 milyon doların üzerinde maliyet ile 68 proje tedarik ettiklerini ve çocuklar için de yapılan 80 projenin maliyetinin 227 milyon doları geçtiğini belirtti. Catili, Eğitim, koruma, gıda güvenliği, barınak, su, sağlık ve hijyen konularının hepsi için harcama yaptıklarını ifade etti.

2015-2017 yılları arasında Husi Milislerin Yağmalama Olayları

Samer el-Catili, Husi milisleri ve eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in güçleri tarafından gerçekleştirilen yağmacılık ve hırsızlık olaylarıyla ilgili istatistiklere değinerek, darbecilerin 85 yardım gemisine ,124 gıda konvoyu, 628 yardım kamyonu, 5500 gıda sepeti ve 6000 paket buğday ununu yağmaladıklarını belirtti.

Resmi Sözcü, Birleşmiş Milletler ve Sana’ya bağlı yardım kuruluşlarında 5 adet ölüm, kaçırma ve kapatma davasının olduğuna işaret etti. Dört davayı taiz illeri takip ediyordu, ardından Hacca ve Hudeyde illeri iki davaya, Aden’de bir saldırıya uğradığına dikkat çekildi. “En son BM raporunda yardım görevlilerinin gözaltı ve tutuklanmasına kadar uzanan ihlal, hırsızlık yağma vb gibi 181 saldırı gözlemlendi.

Yardım temizleme prosedürleri

Havale yoluyla 6,519 seyahat talebi ve personel talebi, deniz geçiş izinleri için 2,868 talep, karayoluyla 1187 talep ve 4370 güvenli alan talebi üzerine izin verilen 14.444 başvuruyu gözden geçirdi. Kral Selman Yardım Merkezi’nin tarafsızlığı ve Yemen’deki operasyonlarla ilgili bir soruyu yanıtlayan sözcü, Suudi Arabistan’ın Hacca ve Saada’daki es-Selam Hastanesine ve Suudi Hastanesine, yılda 40 milyon doları aşan bir bütçe ile sağlamaya devam ettiğini doğruladı. Suudi Arabistan’ın muhtaç kişileri belirlediğini ve onlara yardım ulaştırmak için merkezin logosu veya kimliği olmaksızın gıda sepetlerini sağladıklarını belirtti.
Gönderdikleri kolera ilaçlarının yaklaşık yüzde 70’inin Husi kontrolündeki bölgelere gittiğini, ayrıca, Husilerin yanlış yönetimine ve limanları kaçakçılık için kullanmalarına rağmen 77.000 çocuğu ve 20.000 gebe ve emziren kadını hedef alan bir beslenme programı yaptıklarını açıkladı.

Kolera ile mücadele

Yeni istatistiklerde Dr. Samer el-Jatili, Yemen’deki kolera vakalarının sayısı, salgının başlangıcından bu yana yaklaşık yüzde 40’ı temsil eden son sağlık göstergelerine göre en az yüzde 60 oranında azaldığını belirtti. Hastanede yatan kişilerin %99’u aştığı ve 740 bin kişin koleradan yattığının doğru olmadığını, Raporlara göre, 740 bin kişinin hastaneden taburcu edildiğini ve tedavi gördüğünü, diğer bir deyişle hastanelerdeki gerçek yatılı hasta sayısının sadece 10.000 olduğunu söyledi.

El-Catili, kolera salgınının Husiler tarafından siyasi olarak istismar edilen bir olay olduğunu ve kolera salgınının Yemen’de yıllardır dönem dönem yayıldığını savaş başlamadan önceki altı yılda bir tekrarladığını belirtti.

Topluluk Destek Dairesi Direktörü Abdullah Al Ruwaili de, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin çocuk askerlerin rehabilitasyonuna yönelik bir programı olduğunu ve bu çocukların aileleri aracılığıyla güvenli bölgelere yerleştirilmesi ve daha sonra onları iyileştirmesi için bir projeye sahip olduğunu söyledi.

Ruwaili “Geçen hafta 40’tan fazla çocuk mezun oldu, ilk çatışma alanlarının yüzde 70’ini oluşturan Amran, Ma’rib, Cevf ve Taiz’den geçen hafta 40’tan fazla çocuğun çıkarıldığını ve merkezin “ilk yılda Yemen hükümeti ve Birleşmiş Milletler tarafından tahmin edilen yaklaşık 10 bin askeri eylem için görevlendirilen çocuk askerlerden 2000 silahlı çocuğu kapsadığını, sözlerine ekledi.

Topluluk Destek Dairesi Direktörü “Geçen hafta 40’tan fazla öğrenci mezun oldu, ilk toplama çatışma ve çatışmaların alanlarının yüzde 70’ini doğrudan Amran, Marib, Jouf ve Taiz’in dört alanından geri aldı.”ifadelerini kullanan Al-Ruwaili, merkezin “ilk yılda Yemen hükümeti ve Birleşmiş Milletler tarafından tahmin edilen tüm silahlı çocukları kapsayan yaklaşık 2.000 çocuğu hedeflediğini, yaklaşık 10.000 çocuğun askeri müdahale için istihdam edildiğine” dikkati çekti.