Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın yeni projesi Qiddiya’nın temeli Çarşamba günü atılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Çarşamba günü Riyad’ın batısında inşa edilen yeni eğlence, spor ve kültür kompleksi Qiddiya projesinin açılışını yapacak.

2022 yılında tamamlanacak

Çarşamba günü gerçekleşecek olan temel atma törenine yerel ve uluslararası birçok üst düzey yetkilinin katılması beklenirken, projenin 2022 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Kamu Yatırım Fonu’na bağlı Qiddiya Projesi Kurucu Meclisi Genel Sekreteri Dr. Fahd el-Tunsi, “Kral Selman, bu hayati projeyi ülkeye doğrudan veya dolaylı ekonomik getirmeye katkıda bulunacak mega projeler geliştirmek için yürütülen aralıksız çabalar ışığında, 2030 Vizyonu kapsamında vatandaşlar yararına sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek amacıyla açacak.

‘Cazip bir eğlence olanağı sunacak’

Suudi vatandaşlarının yaklaşık üçte ikisinin 35 yaşın altında olduğuna dikkat çeken el-Tunsi, bu gençlere cazip bir dizi eğlence olanağı sunacak bu projeye büyük bir ihtiyaç olduğuna değindi.

Projenin ülkeye yaklaşık 30 milyar dolar katkıda bulunacağını belirten el-Tunsi, Suudiler tarafından bu miktarın her yıl yurtdışında turizm ve eğlence için harcandığı bilgisini de verdi.

Qiddiya Projesi İcra Kurulu Başkanı Michael Reininger, “Biz, Suudi Arabistan’da sadece eğlence sektöründe değil, ülkenin ekonomik kalkınmasına ve yatırım fırsatı çekiciliğine önemli bir katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yeni projeyi inşa ederken, çevredeki doğal ve vahşi hayatı korumak için gerekli olan standart ve uygulamalara bağlı kalmaya istekliyiz. Proje, toplumun tüm kesimlerinin isteklerini karşılayacak şekilde, ticaret merkezleri, restoranlar, kafeler, oteller, gayrimenkul projeleri, su ve kar eğlence etkinlikleri, açık hava aktiviteleri, safari deneyimleri, uluslararası yarışmalara ve eğitim akademilerine ev sahipliği yapacak olan spor tesislerini de içeriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Riyad şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta, toplam 334 kilometrekarelik bir alanda inşa edilecek olan Qiddiya Projesi, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından destekleniyor.