Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın yolsuzlukla mücadelesi medyada geniş yer aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın, cumartesi akşamı yolsuzlukla mücadele konusundaki açıkladığı son kararlar, olumlu tepkilerle karşılandı.

Kral Selman bin Abdulaziz, kamu yolsuzluklarına kişilerin ortaya çıkarılması için Kraliyet Kararnamesi’yle kurulan yolsuzlukla mücadele komitesinin başında Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı getirdi.

Al Arabiya dahil olmak üzere küresel ve bölgesel medya, yolsuzluklarla mücadele kapsamında 11 emirin tutuklanmasına geniş verdi.

Kendi çıkarlarını halkın çıkarlarının önüne koydular

Suudi Kraliyet Emiri CNN’ne yaptığı açıklamada, bazı zayıf ruhların yasadışı gelir elde etmek için kendi çıkarlarını halkın çıkarlarının önüne koyduğunu, yolsuzlukla sonuna kadar mücadele edileceğini belirtti.

Suudi Arabistan Yolsuzlukla Mücadele Komitesi’nin başında bulunan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Suudiler tarafından güçlü ve reformist bir insan olarak görülüyor.

Veliaht Prens, kadınlara yönelik bazı kısıtlamaları kaldırarak, aşırılık ideolojilerinin tahribine ve ılımlı İslam’a dönüş çağrısında bulundu.

CNN Editörü John Defterios, “2030 Vizyonu, kadınların araç sürmesi gibi toplumsal reformlar ve yolsuzluğun kökünü kazmak için gerçekleştirilmiş güçlü bir darbe” dedi.

İngiliz Financial Times gazetesi, yolsuzluklara karşı yürütülen kampanya, Suudi Veliaht Prensi’nin radikal bir ekonomik reform programına yaklaşımı ile birlikte geldiğini söyledi. Gazete, Suudi Arabistan’daki birçok kişinin de yolsuzluklara karşı harekete geçilmesi yönünde beklentileri ve çağrıları olduğunu duyurdu.

Aylar öncesinde yolsuzluk operasyonlarının sinyalini veren Veliaht Prens şunları söylemişti, “Suçlu olan herkes cezalandırılacak, yolsuzluğa karışan prens ya da bakan olsalar da kimse yasaların üstünde değildir.”

Gazete, üst düzey Suudi araştırmacılarının yolsuzlukla mücadele kampanyasına destek verdiklerine belirtti.