Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Bakan El-Falih: Uluslararası Atom Enerjisi Programı gerçekleşiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, Kral Selman’a ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’e Ulusal Atom Enerjisi Programı’nın bakanlar kurulunda onaylanması sebebiyle teşekkürlerini sundu. El-Halif bunun, ‘Suudi Arabistan 2030 Vizyonu’ hedeflerini gerçekleştirmek için güçlü bir adım olacağını vurguladı.

El-Falih, programın hedefinin elektrik enerjisi kaynaklarını artırma, çeşitlendirme ve deniz suyunu tuzdan arındırma olduğunu açıkladı. Suudi Arabistan’ın kararlılığına, uluslararası anlaşma ve sözleşmelere verdiği öneme ve bu gibi program ve projelerde sahip olduğu öncülük kimliğine dikkat çekti. Bu programın bileşenlerinin, Kral Abdullah Atomik ve Yenilenebilir Enerji Şehri’nin son 7 yıldır sürdürdüğü geniş ve kapsamlı çalışma ve araştırmalar sonucunda elde edildiğini söyledi.

Kral Abdullah Atomik ve Yenilenebilir Enerji Şehri’ndeki araştırma ekibi tarafından yürütülen çalışma, Şehir Başkanı Dr Haşim bin Abdullah Yamani’ye sunuldu.

El-Falih, projenin en önemli unsurlarının ulusal yeterlilikler üzerine çalışma yapmak olduğunu dile getirdi. Suudi Arabistan’ın nükleer enerjide, atom enerjisi tesislerinin işletilmesi, bakım ve geliştirilmesinde ve bu alan için gerekli hayati disiplinlerde önemli rol oynayan uranyumu arama, çıkarma ve işleme alanlarında ihtiyaç duyulan insan gücüne sahip olduğunun altını çizdi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, kabul edilen ve onaylanan detaylı yürütme planlarına göre proje bileşenlerini uygulamaya başlamak için Abdullah Atomik ve Yenilenebilir Enerji Şehri’ne yönlendirme yapıldığını belirtti.